×

Od dzisiaj zmiany w obostrzeniach. Nowe zasady m.in. w kościołach i kinach

Od dzisiaj zmiany w obostrzeniach! W życie wchodzą łagodniejsze zasady bezpieczeństwa, które będą obowiązywać w okresie wakacji. Co się zmienia od 13 czerwca?

Od dzisiaj zmiany w obostrzeniach

W czwartek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejny etap luzowania obostrzeń. Zgodnie z zapowiedzią, zmiany wchodzą w życie od niedzieli 13 czerwca.

Jedna z najważniejszych decyzji dotyczy kościołów i miejsc kultu. Od dzisiaj obowiązuje nowy limit wiernych: wynosi on maksymalnie 50 proc. obłożenia. Co ważne, limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Od dzisiaj zmiany w obostrzeniach
Twitter

Ta decyzja rządzących ucieszyła kościelnych hierarchów, choć ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Episkopatu przyznał, że istnieje pewien zasadniczy problem.

Nie wiem jeszcze w tej chwili, w jaki sposób będzie możliwa weryfikacja tego ostatniego punktu [weryfikacja, czy ktoś został zaszczepiony – przyp. red.]. Musimy poczekać, bo to jest reguła, która będzie też w innych instytucjach obowiązywać, więc spodziewam się, że zostaną też podane konkretne wytyczne ze strony rządowej, w jaki sposób się do takich zarządzeń dostosować

– stwierdził.

Jedzenie i picie w kinach

Nowe obostrzenia dotyczą także kin, teatrów i koncertów. Od dzisiaj otwarte zostają strefy gastronomiczne. Oznacza to, że po długiej przerwie wreszcie będzie można sprzedawać i spożywać przekąski i napoje w kinach, a także innych instytucjach kultury.

Od dzisiaj zmiany w obostrzeniach
Twitter

Cieszy to nie tylko kinomanów, którzy nie wyobrażają sobie oglądania filmu bez popcornu, ale też właścicieli biznesów, którzy przyznają, że sprzedaż barowa stanowi znaczące źródło wpływów.

W całym modelu biznesu kinowego sprzedaż barowa jest bardzo istotnym elementem i stanowi znaczące źródło wpływów. Nie było dla nas zrozumiałe, dlaczego 28 maja otwarto restauracje i bary, a w kinie podczas seansu nie można było choćby napić się wody. W kinie mamy przecież dwustronną wentylację i wszyscy widzowie siedzą twarzami w jedną stronę. Na szczęście, od 13 czerwca, możemy wznowić działalność barową w kinach

– mówi Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Agory, właściciela sieci Helios, w rozmowie z Radiem ZET.

Od dzisiaj zmiany w obostrzeniach
Twitter

Nowe zasady zapisano w noweli rozporządzenia Rady Ministrów z 11 czerwca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To nie koniec zmian, które czekają nas przed wakacjami. Na kolejne musimy poczekać do 26 czerwca.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij