×

Od dzisiaj zniesiona zostaje część obostrzeń! Sprawdź listę otwartych miejsc

Od dzisiaj luzowanie obostrzeń! Można już pojechać do hotelu, wybrać się do kina lub na stok narciarski. Co się zmieniło i na jakich zasadach?

Od dzisiaj luzowanie obostrzeń!

Na tę wiadomość czekaliśmy od dawna. Tydzień temu rząd ogłosił częściowe luzowanie obostrzeń.

Od wielu tygodni obserwujemy stabilizację zachorowań, mamy sytuację lepszą jeśli chodzi o poziom zajętości łóżek covidowych i respiratorowych. Liczba zgonów jest cały czas niepokojąca i dlatego możemy dzisiaj mówić jedynie o kruchej stabilizacji.

– mówił premier podczas konferencji prasowej.

„Krucha stabilizacja”, zdaniem rządzących, pozwoliła na warunkowe złagodzenie restrykcji. Ale na określonych zasadach.

Wprowadzamy nowe, łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Wsłuchujemy się w głosy przedsiębiorców, ale też jesteśmy w stałym kontakcie z medykami.

– czytamy w komunikacie rządu.

Po otwarciu galerii handlowych przyszła pora na kolejne miejsca. Jakie?

Co jest otwarte?

Główna zmiana to otwarcie hoteli. Od dzisiaj mogą one przyjmować gości przy zachowaniu maksymalnego obłożenia w wysokości 50 proc. wszystkich dostępnych w obiekcie pokoi. Jednak zamknięte pozostają restauracje, również te hotelowe, a więc goście mogą jedynie zamówić posiłek do pokoju.

Drugą istotna zmianą jest otwarcie stoków narciarskich i zezwolenie na funkcjonowanie części infrastruktury sportowej. Chodzi o obiekty sportowe na świeżym powietrzu (boiska czy korty tenisowe, stadiony pozostają zamknięte) oraz baseny (nie dotyczy to aquaparków).

Od dzisiaj możemy również wyjść do kina, teatru czy filharmonii.

Należy jednak pamiętać, że zajętych może być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących, obowiązuje nakaz noszenia maseczek oraz zakaz spożywania posiłków. To fatalna wiadomość dla tych, którzy chcieliby wybrać się na seans z ulubionym popcornem w ręku.

Oby radość z luzowania obostrzeń potrwała na dłużej. Premier zaznaczył, że za 14 dni możliwe jest zrobienie kroku wstecz.

Przypomnijmy, na szansę wciąż czekają restauratorzy czy siłownie.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Polecane

Może Cię zainteresować