8 ważnych rzeczy, dotyczących stanu Twojego zdrowia, które wyczytasz ze swoich oczu

Stare przysłowie mówi, że „oczy są zwierciadłem duszy”. Co do jego autentyczności można mieć wątpliwości… Jednak z naszych oczu naprawdę wiele możemy wyczytać, a przede wszystkim na temat kondycji naszego organizmu oraz stanu zdrowia.

1. Jęczmień, który nie znika

freepik.com
Udostępnij freepik.com

Jeżeli kiedykolwiek przytrafił Wam się jęczmień na oku, to doskonale znacie ten ból i wiecie jak bardzo nieprzyjemne jest to uczucie… Ta niewielka gródka na powiece pojawia się z powodu zablokowania gruczołu łojowego i zazwyczaj ustępuje już po kilku dniach.

Jednak jeśli jęczmień wyskakuje często lub utrzymuje się przez dłuższy czas, może to być objawem nowotworu gruczołu łojowego. Dlatego, gdy zauważysz, że bardzo długo się nie goi lub ciągle powraca w tym samym miejscu, powinieneś odwiedzić lekarza.

2. Utrata brwi

freepik.com
Udostępnij freepik.com

Brwi mogą wypadać z wielu powodów – wieku, stresu lub niedoboru niektórych składników odżywczych, jednak bardzo prawdopodobnym powodem może być także niedoczynność tarczycy.

Dlatego jeżeli masz wrażenie, że Twoje włosy znacząco zmniejszyły objętość lub brwi stały się rzadsze, udaj się do lekarza, aby sprawdzić czy z Twoimi hormonami na pewno wszystko jest w porządku.

3. Niewyraźne widzenie

freepik.com
Udostępnij freepik.com

W dobie Internetu, komputerów, smartphone’ów czy innych tego typu urządzeń coraz więcej osób ma problemy z tzw. cyfrowym zmęczeniem oczu lub też zespołem suchego oka. Objawia się ono dotkliwym pieczeniem oczu lub niewyraźnym widzeniem.

Jeżeli takie objawy występują dłużej, powinniśmy się udać do okulisty.

4. Śnieżenie migrenowe

firestock.ru
Udostępnij firestock.rus

Śnieżenie migrenowe objawia się białymi lub przeźroczystymi, migającymi plamkami, które pojawiają się w polu naszego widzenia. Może się wiązać z migreną, ale być też symptomem tak poważnej choroby jak borelioza czy odwodnienia organizmu.

Takich objawów nie wolno pod żadnym pozorem lekceważyć i należy udać się do lekarza, aby wykonać potrzebne badania.

5. Wytrzeszcz oczu

freepik.com
Udostępnij freepik.com

Wytrzeszcz oczu może być przyczyną wielu schorzeń. Jednak zdecydowanie najczęstszym jest nadczynności tarczycy. Może być też związany z różnymi rodzajami nowotworów lub chorobami układu krążenia.

Dlatego konieczna jest wizyta u lekarza.

6. Zażółcenie białek ocznych

freepik.com
Udostępnij freepik.com

Każdego dnia spędzamy wiele czasu przyglądając się w lustrze więc prawie niemożliwe, żeby przegapić ten problem. Taki stan rzeczy może najprawdopodobniej oznaczać, że z naszą wątrobą dzieje się coś bardzo złego.

Nie możemy pod żadnym pozorem ignorować tego problemu.

7. Rozmyty obraz

depositphotos.com
Udostępnij depositphotos.com

Rozmyty, niewyraźny obraz może być jednym z objawów cukrzycy. Ta podstępna choroba im dłużej pozostaje w ukryciu, tym większe szkody powoduje w naszym organizmie.

8. Pogarszające się widzenie lub utrata wzroku

depositphotos.com
Udostępnij depositphotos.com

Wszystkie problemy z widzeniem wymagają natychmiastowej reakcji. A jeżeli zaczynamy widzieć podwójnie i o wiele słabiej, niezwłocznie musimy udać się do lekarza, ponieważ takie objawy mogą być przyczyną udaru mózgu.

Nigdy nie możemy ignorować sygnałów wysyłanych przez nasz organizm, bo czasami może być już za późno…

Źródło: dailyhealthpost.com | Fotografie: ru.freepik.com, pl.depositphotos.com, www.firestock.ru