×

Od dziś obowiązuje narodowa kwarantanna. Będzie jeszcze więcej obostrzeń

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami od 28 grudnia do 17 stycznia w Polsce obowiązuje narodowa kwarantanna. Oznacza to kolejne obostrzenia. Z czym muszą liczyć się Polacy?

Obowiązuje narodowa kwarantanna w całej Polsce

O wprowadzeniu narodowej kwarantanny poinformował 17 grudnia podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Rząd swoją decyzję argumentował brakiem skuteczności apeli dotyczących rozwagi i przestrzegania zasad reżimu sanitarnego.

Przedłużamy etap odpowiedzialności, podczas którego wprowadzamy dodatkowe ograniczenia

– czytamy w komunikacie na rządowej stronie gov.pl.

Nowe obostrzenia wchodzą w życie z dniem dzisiejszym, 28 grudnia i będą trwać do 17 stycznia (koniec przerwy w nauce). O czym każda osoba przebywająca w Polsce powinna wiedzieć?

Lista dodatkowych obostrzeń

Oprócz dotychczasowych restrykcji, które pozostają w mocy, od 28 grudnia do 17 stycznia całkowicie zamknięte będą hotele. To powoduje, że osoby, które korzystały z tzw. „furtki w przepisach”, nie będą mogły już tego robić. Jak wskazał Adam Niedzielski:

Zamykamy hotele również na ruch służbowy. Te wyjątki będą ograniczone naprawdę do minimum, szczególnie w kontekście tego, co obserwowaliśmy w ostatnich dniach, kiedy to w Internecie można było znaleźć zaproszenia na służbowy wypoczynek w okresie świąt i ferii.

Ponadto zdecydowano się na:

  • zamknięcie stoków narciarskich,
  • ograniczenie w działalności galerii handlowych. Na ich terenie działać mogą jedynie sklepy spożywcze, drogerie, apteki, sklepy z książkami i prasą, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi i usługami telekomunikacyjnymi,
  • zamknięcie dyskotek, klubów nocnych i kasyn,
  • wprowadzenie zakazu „działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej” – chodzi tu o baseny, aquaparki, siłownie, kluby, centra fitness, sauny, solaria i gabinety masażu,
  • 10-dniową kwarantannę dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

W Sylwestra nie będzie godziny policyjnej

Do kwestii ograniczeń w Sylwestra odniósł się w niedzielę (27 grudnia) premier Mateusz Morawiecki. Podczas konferencji prasowej szef rządu oznajmił, że nie będzie godziny policyjnej. Jednocześnie zaapelował o nieprzemieszczanie się:

My godziny policyjnej nie wdrażamy, aby ona mogła być zastosowana, musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, właśnie poza na przykład godziną policyjną. Dlatego bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, aby ten Sylwester minął spokojnie.

Premier zaznaczył także, że po wprowadzeniu obostrzeń „tylko różne grupy zawodowe, które potrzebują korzystać z bazy hotelowej, będą mogły z niej korzystać”. Większość ludzi, jak dodał, rząd prosi o „pozostanie w domu”:

Wirus działa z opóźnieniem dwu-trzytygodniowym. Wdrożyliśmy nowe obostrzenia, uprzedzając niejako wzrost zakażeń na początku stycznia. Obawiamy się tego, że taki wzrost może nastąpić na skutek nieco wzmożonego ruchu. Także handlowego, z którym mieliśmy do czynienia w okolicy połowy grudnia.

Źródła: wiadomosci.wp.pl, www.rmf24.pl, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować