×

Obowiązkowe skrzynki pocztowe. Za ich brak grozi kara nawet do 10 tys. zł!

Obowiązkowe skrzynki pocztowe! Nawet Jarosław Kaczyński wziął sobie to do serca. Jeszcze przed kilkoma dniami furtki przed domem prezesa PiS nie zdobił żaden przedmiot. W czwartek brama zyskała całkowicie nowy charakter, gdy przy wejściu na teren jego posiadłości zawieszono… skrzynkę pocztową. Czy to dowód na to, że 10 maja odbędą się wybory prezydenckie w trybie korespondencyjnym?

Obowiązkowe skrzynki pocztowe

Do wyborów zostało jedynie 16 dni, ale wciąż nie podano oficjalnej informacji, o tym jak w rzeczywistości mają one wyglądać. Niemniej jednak, wszystkie znaki wskazują na to, że odbędą się one w formie korespondencyjnej. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że 10 maja każdy z nas otrzyma do swojej skrzynki pocztowej pakiety wyborcze, które posłużą do oddania głosu.

Warto przypomnieć, że zgodnie z artykułem 127 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo Pocztowe osoby, które nie realizują obowiązku umieszczenia oddawczej skrzynki pocztowej bądź umieszczają taką, która nie spełnia wymogów mogą zostać ukarani grzywną w wysokości od 50 złotych do 10 000 złotych.

Dziennikarze działający w ramach kanału „Wolne Media” przeprowadzili „śledztwo” które wykazało, że na posesji Jarosława Kaczyńskiego funkcję skrzynki dotychczas pełnił… otwór w furtce, którego wymiary nie były zgodne z obowiązującymi przepisami. Prezes PiS szybko zorientował się, że brak skrzynki może bardzo źle odbić się na jego wizerunku i już 23 kwietnia na furtce do jego ogrodu na warszawskim Żoliborzu pojawiła się skrzynka pocztowa.

Kontrowersyjne wybory

Zgodnie z przepisami osoby mieszkające w domach jednorodzinnych muszą umieścić skrzynkę pocztową przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości. Z kolei, w budynkach wielorodzinnych, w których wyodrębnione są co najmniej trzy lokale, zestaw skrzynek musi mieścić się w dostępnej dla wszystkich części nieruchomości, w liczbie odpowiadającej ilości lokali mieszkalnych.

Można się spodziewać, że w najbliższym czasie posiadanie skrzynki pocztowej będzie weryfikowane. Jeszcze niecały miesiąc temu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła o stanie klęski żywiołowej. Zapewniała, że nie można przeprowadzić wyborów prezydenckich bez jego wprowadzenia. A teraz już niemal wszyscy oswoili się z myślą, że niezależnie od formy wybory odbędą się 10 maja 2020 roku.

Najprawdopodobniejszą opcją wydaje się być głosowanie korespondencyjne. Taka forma oddawania głosów budzi wiele kontrowersji, ponieważ nieuniknione jest wystąpienie pomyłek – wrzucenie listu do nieodpowiedniej skrzynki bądź odbiór pakietu wyborczego przez osobę nieupoważnioną (np. młodzież może wykraść kartę do głosowania swoim dziadkom). W sieci krążą już ogłoszenia osób chętnych na sprzedaż karty do głosowania…

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować