×

Obowiązkowe maseczki na weselach. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia

Koronawirus w Polsce nie zwalnia. Już za kilka dni mają wejść w życie kolejne przepisy, które wprowadzą obowiązkowe maseczki na weselach i imprezach okolicznościowych.

Obowiązkowe maseczki na weselach

Epidemia koronawirusa już od dłuższego czasu krzyżuje plany parom młodym i ich gościom. Wiele przyjęć weselnych musiało zostać przełożonych lub odwołanych. W ostateczności niektórzy decydowali się na nadzwyczajne warunki. Teraz znowu pojawią się kolejne przeszkody.

Z nowego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia wynika, że osoby, które bawią się na weselu muszą mieć zasłonięte usta i nos. Nakaz ma wejść w życie w sobotę (17 października) i dotyczyć ma także imprez rodzinnych, takich jak komunie czy pogrzeby.

Jak dokładnie ma być przestrzegany ten nakaz? Tego jeszcze nie wiadomo. Na pewno uczestnicy przyjęć okolicznościowych muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc przy stole. Nie jest jednak jasne, czy goście muszą nosić maseczki np. także podczas tańca.

Limity na weselach

Przypominamy, że od soboty (10 października) nie ma już zielonych stref – wszystkie powiaty znajdują się w obszarze żółtym lub czerwonym. W życie weszły też nowe restrykcje. Najbardziej pilnowanym obostrzeniem przez służby mundurowe jest nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Z obowiązku noszenia maseczek zwolnione będą jedynie osoby z zaświadczeniem lekarskim lub z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność lub niesamodzielność.

Według rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, na weselach i innych uroczystościach rodzinnych może być maks. 75. gości. Nie jest tutaj wliczana obsługa. Wyjątek stanowią powiaty, które znalazły się w strefie czerwonej. W nich liczba uczestników nie może przekroczyć 50 osób (również nie licząc obsługi).

Źródła: wiadomosci.onet.pl, natemat.pl, www.eska.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Twitter, Pixabay, en.wikivoyage.org

Może Cię zainteresować

zamknij