×

Obowiązkowe maseczki na plaży? Sanepid pozbawia złudzeń…

Obowiązkowe maseczki na plaży chce wprowadzić sanepid, który właśnie dodał do tak zwanej listy ostrzegawczej powiat pucki. Na jego terenie znajdują się Jastarnia, Jurata i Hel.

Zagrożony powiat pucki

Krzywa zachorowań na Covid-19 osiągnęła wczoraj najwyższy poziom od początku pandemii. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 903 nowych zakażeniach i zaktualizowało listę powiatów, należących do stref żółtych i czerwonych.
W sytuacji, gdy w danym powiecie liczba zachorowań na Covid-19 jest wyższa niż 12 na 10 tysięcy mieszkańców, jest on włączany do strefy czerwonej. Regiony, w których ilość nowych zakażeń jest wyższa niż 6 na 10 tysięcy mieszkańców, ale niższa niż 12, zostaje on objęty strefą żółtą. W strefach żółtych i czerwonych obowiązują podwyższone rygory sanitarne.

 

Obecnie w strefie żółtej znajduje się 12 powiatów: Ruda Śląska, powiat ostrzeszowski, powiat tatrzański, powiat ostrowski, pajęczański i łowicki w województwie łódzkim, przemyski i jarosławski w województwie podkarpackim, powiat pszczyński i Żony w województwie śląskim. Na liście znajduje się także Biała Podlaska, a ostatnio dołączył powiat radziejowski.

Oprócz regularnie aktualizowanych stref żółtych i czerwonych, Ministerstwo Zdrowia opracowuje również tak zwaną listę ostrzegawczą. Znajdują się na niej powiaty, w których liczba zachorowań niebezpiecznie rośnie i lada chwila może skutkować włączeniem regionu do strefy żółtej.

Bon turystyczny 500 plus 0
Twitter

 

Obowiązkowe maseczki na plaży?

Na liście ostrzegawczej, obok Krakowa, Katowic, Koszalina, powiatu wołomińskiego, otwockiego i starogardzkiego znalazł się właśnie powiat pucki, na terenie którego znajdują się ulubione przez Polaków wakacyjnie miejscowości, między innymi Jurata, Jastarnia i Hel.

Biorąc pod uwagę, co tam się dzieje na plażach od początku wakacji, można było przewidzieć taki obrót sytuacji. W obleganych przez turystów miejscach na Bałtykiem alarmująco rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Sanepid nie wyklucza, że jeszcze przed końcem wakacji powiat pucki znajdzie się na liście objętej dodatkowymi restrykcjami.

Szef pomorskiego sanepidu, Tomasz Augustyniak w rozmowie z Radiem Zet nie wyklucza, że wyśmiewany przed wakacjami pomysł noszenia maseczek ochronnych na plaży może stać się smutną koniecznością:

Nie namawiam turystów, by nie korzystali z uroków lata, wręcz odwrotnie. Natomiast cały czas prosimy, by przestrzegać tych standardów bezpieczeństwa, które są obecnie narzucone przepisami prawa. Jeżeli rozważalibyśmy w takim miejscu czerwoną strefę, to jak najbardziej wówczas, w każdej przestrzeni publicznej należy korzystać z maseczki lub przyłbicy.

 

 

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, twitter.com, twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij