×

Obowiązek noszenia rękawiczek jednorazowych w sklepach. Kogo obowiązuje?

Obowiązek noszenia rękawiczek jednorazowych w sklepach. Od dzisiaj wchodzą w życie nowe regulacje związane ze sposobem robienia zakupów w czasie epidemii koronawirusa. Sprawdź koniecznie, czy należysz do grona osób, które są wyłączone z tego nakazu!

Obowiązek noszenia rękawiczek jednorazowych

Zmiany związane z tzw. stopniowym odmrażaniem gospodarki następują tak szybko, że nie sposób za nimi nadążyć. Dopiero co, przed tygodniem uległy modyfikacji „Godziny dla seniorów”, a już od dzisiaj czekają nas kolejne zmiany.

W niedzielę wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r., dotyczącego ograniczeń, nakazów i zakazów obowiązujących w trakcie epidemii. Zmiany dotyczą wybranych grup osób, które od tej pory będą zwolnione z obowiązku noszenia rękawiczek jednorazowych podczas zakupów w sklepach, na straganach czy targowiskach.

Kto nie musi zakładać rękawiczek w sklepie?

Rękawiczek nie będą musiały nosić osoby zmagające się z zaburzeniami rozwoju, jak również niepełnosprawne intelektualnie. Z rękawiczek mogą zrezygnować również ci, dla których ich założenie jest zwyczajnie problematyczne.

Od 27 kwietnia 2020 roku jednorazowych rękawiczek nie muszą zakładać osoby, które:

nie mogą zakładać lub zdejmować rękawiczek z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub osoby mającej trudności z samodzielnym założeniem lub zdjęciem rękawiczek.

Istotne jest, że wymienione w nowelizacji osoby nie są zobowiązane do posiadania przy sobie orzeczenia ani zaświadczenia lekarskiego.

Co więcej, zbiór osób mogących zakrywać usta i nos w pracy przy pomocy przyłbicy, zamiast np. maseczki, uległ wydłużeniu. Do tej pory, mogły to robić jedynie osoby wykonujące czynności zawodowe w obiektach handlowych bądź usługowych. Obecnie do tej listy wliczają się także urzędy administracji publicznej lub jednostki organizacyjnej wykonującej zadania publiczne.

obowiązek noszenia rękawiczek jednorazowych 2
Twitter
obowiązek noszenia rękawiczek jednorazowych 3
Twitter
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij