×

Obowiązek noszenia maseczek w szkołach przez uczniów? Rząd zabrał głos

Już za kilka dni rozpocznie się nowy rok szkolny. Tymczasem MEN rozważa obowiązek noszenia maseczek w szkole. Decyzja ma zapaść na dniach.

Obowiązek noszenia maseczek w szkole

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 rozpocznie się zgodnie z planem – 1 września. Dariusz Piontkowski na środowej (26 sierpnia) konferencji prasowej odniósł się do powrotu uczniów do nauki tradycyjnej i związanych z tym obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa.

Jak poinformował Piontkowski, resort edukacji rozważa wprowadzenie obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeniach wspólnych szkół.

Przynajmniej w tych największych szkołach wydaje się, że ma to uzasadnienie. W mniejszych szkołach wydaje się, że zagrożenie jest dużo mniejsze i tam być może takiego obowiązku nie będzie – dodał minister. Decyzja w tej sprawie ma zapaść „w czwartek lub w piątek”.

Szefa MEN zapytano też o to, czy zostaną wprowadzone ułatwienia dla szkół w kontakcie z sanepidem, a także czy zgłoszenia dyrektorów szkół będą musiały mieć formę podania.

Piontkowski przyznał, że „czasami mogły być problemy” z kontaktem z sanepidem, dlatego dyrektorzy szkół otrzymają tzw. „czerwone telefony”, dzięki którym będą mogli bezpośrednio i szybko skontaktować się z powiatową stacją sanitarną.

Ponieważ zdrowie dzieci, nauczycieli, pracowników z naszego punktu widzenia jest najważniejsze, mówimy wyraźnie w wytycznych, że może być to na przykład kontakt telefoniczny, mailowy, nie musi być żadne oficjalne podanie. Potem, najwyżej już po fakcie dyrektor sporządzi jakąś notatkę. I odpowiedź powiatowego inspektora sanitarnego może być udzielona w podobnej formule.

Co z nauczycielami?

Minister edukacji zaapelował do rodziców, aby posyłali swoje dzieci do szkoły tylko wtedy, gdy nie wykazują one objawów chorobowych. Podkreślił również, że „dziecko powinno używać swoich podręczników i przyborów szkolnych”:

Wszystko po to, żeby ograniczyć możliwość zakażenia się koronawirusem.

Dziennikarze zapytali Piontkowskiego o bezpieczeństwo nauczycieli. Jak wyjaśnił szef MEN:

Powinni stosować się do przepisów. Wszędzie obowiązują takie same przypisy. Używać maseczki lub przyłbicy, myć ręce.

Podczas konferencji Piontkowski zapowiedział także zmniejszenie norm powierzchni w przedszkolach przypadającej na jedno dziecko. GIS zmniejszył te limity do 1,5 metra kwadratowego na jedno dziecko.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, www.fakt.pl, www.politykazdrowotna.com, wiadomosci.wp.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować