×

Objawy brytyjskiej mutacji koronawirusa. Czym różnią się od pierwotnej odmiany?

Czy objawy brytyjskiej mutacji koronawirusa SARS-CoV-2 różnią się od szczepu pierwotnego? Badacze z Wielkiej Brytanii znają już odpowiedź. Zaobserwowali jeden symptom, który najczęściej pojawia się u osób zakażonych nową odmianą wirusa. Inne zaś występują znacznie rzadziej.

Odmiana z Wysp Brytyjskich

Brytyjski wariant koronawirusa wykryto w połowie grudnia w południowo-wschodniej Anglii. W zeszłym tygodniu Boris Johnson przyznał, że istnieją „pewne dowody na to, że nowy wariant może mieć związek z wyższym stopniem śmiertelności”.

Jednocześnie brytyjski premier zapewnił, że trzy szczepionki zatwierdzone do użytku w Wielkiej Brytanii są skuteczne zarówno przeciwko staremu wariantowi koronawirusa, jak i jego mutacji.

Wiadomo już, że zmutowany koronawirus dotarł do Polski. O odkryciu poinformowało laboratorium genXone. Nowy szczep Covid-19 odkryto u chorego z województwa małopolskiego.

Ostatnia analiza sekwencjonowania kolejnych 100 próbek w laboratorium genXone potwierdziła, że ten nowy, groźniejszy szczep dotarł również do Polski. Został on zidentyfikowany w próbce od pacjenta z województwa małopolskiego

– podano w informacji prasowej. Wiadomość pojawiła się również na Twitterze.

Objawy brytyjskiej mutacji koronawirusa

Jak podała amerykańska agencja rządowa CDC, nowy szczep Covid-19 jest bardziej zaraźliwy niż oryginalny koronawirus (nawet o 30-50 proc., niektóre źródła podają, że nawet o 70 proc.). Jest transmitowany dokładnie w ten sam sposób, jak poprzedni, czyli drogą kropelkową.

Według ekspertów brytyjskiej NHS (National Health Service) trzy główne objawy koronawirusa to kaszel, gorączka oraz utrata smaku i węchu. Z kolei zakażeni nowym szczepem wirusa zgłaszali tylko pojedyncze symptomy.

Najczęściej chorym towarzyszył uporczywy kaszel – to nawet 35,1 proc. wobec 27,3 proc. w przypadku poprzedniego wariantu.

Z obserwacji badaczy wynika również, że objawy w zakresie dolegliwości żołądkowo-jelitowych między pierwotnym koronawirusem a jego nowym wariantem nie różnią się.

Inne symptomy to:

  • zmęczenie (32,5 proc. wobec 20 proc.),
  • ból głowy (31,5 proc. wobec 30,3 proc.),
  • bóle mięśni (25 proc. wobec 22 proc.),
  • ból gardła (21,9 proc. wobec 19,1 proc.),
  • gorączka (21,7 proc. wobec 19,3 proc.),
  • utrata smaku (16 proc. wobec 19 proc.),
  • utrata węchu (15 proc. wobec 18,6 proc.).

Powyższe dane pochodzą od osób, u których potwierdzono obecność koronawirusa w okresie od 15 listopada 2020 r. do 16 stycznia 2021 r. w Anglii. Przy czym, badania nie uwzględniają zakażeń stwierdzonych w szpitalach, domach opieki i innych podobnych placówkach. ONS zastrzega też, że informacje o objawach pochodziły od pytanych osób i nie były diagnozowane przez lekarzy.

Aby uniknąć zakażenia, należy stosować te same środki zapobiegawcze, co dotychczas. Chodzi o zasłanianie ust i nosa, zachowanie dystansu, unikanie dużych skupisk ludzi i częste mycie rąk.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.bbc.com, www.theguardian.com, www.medonet.pl
Fotografie: Freepik

Może Cię zainteresować