×

Nowy szczep koronawirusa jest groźniejszy i bardziej niebezpieczny?

Nowy szczep koronawirusa został oznaczony jako D614G budzi niepokój wśród naukowców. Może mieć on wpływ na rozwój szczepionki.

Nowy szczep koronawirusa

Wirusy są niezwykłym zjawiskiem w biologii i nowy szczep koronawirusa nie jest zaskoczeniem. Naukowcy doskonale wiedzą, że te twory potrafią mutować oraz dostosowywać się do swojego „środowiska”. Jednakże nowa odmiana D614G wykazuje się nowymi, groźnymi cechami. Szczep z mutacją D614G zaczął rozprzestrzeniać się w Europie na początku lutego i do maja był dominującym szczepem na całym świecie. Dominuje on aż w 70 proc. zsekwencjonowanych próbek w Europie i Ameryce Północnej.

Obecnie jest także obecny w Indiach, Iranie, na Bliskim Wschodzie i w Brazylii. Co najważniejsze, obecnie jednym z problemów jest to, czy dominujący szczep D614G będzie miał szkodliwy wpływ na rozwój szczepionek. Chińscy naukowcy twierdzą, że przeciwciała znalezione u pacjentów zakażonych wcześniejszymi formami patogenu nie zneutralizowały zmutowanego szczepu. Niedawno chińskie media informowały o nowym wirusie w Chinach. Badacze obawiają się wybuchu kolejnej globalnej epidemii.

Jakie są skutki mutacji?

Okazuje się, że w tym wypadku chodzi głównie o zwiększenie zakaźności nowego szczepu. Wirus mutuje w kierunku jak największego rozprzestrzeniania się. Jak tłumaczy dr Thushan de Silva, lider zespołu naukowców brytyjskiego Uniwersytetu Sheffield:

Dane otrzymane przez nasz zespół w Sheffield sugerują, że nowy szczep wiąże się z większym stężeniem wirusa w górnych drogach oddechowych pacjentów z Covid-19, co oznacza, że zdolności wirusa do zakażania ludzi mogą być większe.

Oprócz zwiększonej zachorowalności, nowy szczep nie wykazuje zwiększenia śmiertelności wśród pacjentów.

Z kolei jak tłumaczą badacze z Katedry Genetyki i Bioinformatyki, Dasman Diabetes Institute w Kuwejcie obecnie brakuje danych potwierdzających, że mutacje stają się bardziej śmiertelne:

Zwiększona zdolność testowania i duża dostępność intensywnej opieki mogą wyjaśnić niższą śmiertelność w niektórych krajach w porównaniu do innych. Niemniej jednak jest również prawdopodobne, że mutacje SARS-CoV-2, które powodują powstawanie różnych klonów filogenetycznych. Są odpowiedzialne za pozorne różnice w śmiertelności na całym świecie. Brakuje aktualnej literatury badawczej łączącej skład genetyczny SARS-CoV-2 z ofiarami śmiertelnymi. Sugerujemy tutaj, że tę różnicę we wskaźnikach śmiertelności można przypisać mutacjom rozwijającym się SARS-CoV-2. Wzywamy społeczność międzynarodową do zajęcia się klasyfikacją klonów filogenetycznych SARS-CoV-2 w odniesieniu do wyników klinicznych.

Oznacza to, że naukowcy muszą stale badać koronawirusa i szukać nowych rozwiązań na walkę z niewidzialnym przeciwnikiem.

Źródła: www.washingtonpost.com, www.thailandmedical.news, www.planeta.pl, www.sciencedirect.com, www.biorxiv.org
Fotografie: Twitter, Freepik

Polecane

Może Cię zainteresować