×

Naukowcy odkryli zupełnie nowy rodzaj ognia. Może okazać się wyjątkowo pomocny

Wydawać by się mogło, że na temat ognia wiemy już dosłownie wszystko. Czy, aby na pewno? Jak się niedawno okazało, ogień jest wciąż powodem fascynacji i… nieporozumień!

Naukowcy z Uniwersytetu w Maryland opisali wcześniej niezauważoną formę ognia w badaniu opublikowanym w Proceedings of the National Academy of Sciences. Nietypowy ogień ostał nawet własną nazwę – niebieski wir, który świeci niemal całkowicie na niebiesko i szybko wiruje na powierzchni wody.

„Niebieski wir powstaje z tradycyjnego, żółtego ognia” – wyjaśnia Elaine Oran, współautor artykułu.

Naukowcy stworzyli laboratoryjną symulację wycieku i spalania paliwa. Na jej podstawie doszli do następujących wniosków.

nowy-rodzaj-ognia

BURN, BABY, BURN. UNIVERSITY OF MARYLAND.

„Żółty płomień oznacza, że jest pełen cząsteczek sadzy, które tworzą się, gdy nie ma wystarczającej ilości tlenu do spalania paliwa w całości. Niebieski płomień oznacza, że paliwo jest spalane w całości ze względu na dużą ilość tlenu wystarczającą do tego procesu. Uwalnia się wtedy znacznie mniej dwutlenku węgla.”

Niebieski wir nie tylko wygląda pięknie. Może być wykorzystywany do dalszego badania wirów. Dodatkowo umożliwia stabilną, czystą i wydajną „produkcję ognia”, który świetnie nadaje się chociażby do wyczyszczeniu wyciekłego oleju.

„Ognisty wir jest znacznie bardziej wydajny niż inne formy spalania. Drastycznie podgrzewa paliwo znajdujące się na powierzchni spalając je znacznie szybciej.” – wyjaśnia Michael Gollner, szef projektu z Uniwersytetu w Maryland

Mimo tego, że naukowcy są podekscytowani demonstracją wysokiej wydajności, niskoemisyjnego spalania, wciąż jest wiele rzeczy, których na chwilę obecną nie są w stanie zrozumieć. Czyżby jednym z kolejnych kroków było wypróbowanie właściwości niebieskiego ognia w walce z niebezpiecznymi wyciekami ropy?

Na filmiku poniżej możecie zobaczyć fragment laboratoryjnego doświadczenia – spalania.

Może Cię zainteresować