×

Nowy rodzaj kleszcza pojawił się w Polsce. Jest szczególnie niebezpieczny

Nowy rodzaj kleszcza pojawił się w Polsce. Dokładnie chodzi o gatunek Haemaphysalis concinna, który może być bardzo niebezpieczny. Niestety skupiska tej odmiany kleszcza znaleziono już w dwóch województwach. Tym odkryciem zajęli się badacze z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ich zdaniem to może mieć silny związek z ociepleniem klimatu.

Nowy rodzaj kleszcza w Polsce – do tej pory występował najczęściej na terenie Azji. W Europie można było go spotkać jedynie w Grecji, Hiszpanii, na Węgrzech lub w Niemczech

I to właśnie najprawdopodobniej od naszych zachodnich sąsiadów przedostał się do Polski. Czym się charakteryzuje? Jak można go odróżnić od pozostałych kleszczy?

Nowy rodzaj kleszcza

Haemaphysalis concinna ma jasnobrązowe ubarwiwenie i ciemne smugi

Należy pamiętać, że ten gatunek jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ jest w stanie przenieść lub wywołać wiele chorób: kleszczowe zapalenie mózgu, syberyjski tyfus kleszczowy czy tularemię. Do tej pory nowy rodzaj kleszcza wystąpił w miejscowościach Słonin i Nowy Młyn w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku. Naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego alarmują:

Nasze wyniki mają znaczenie dla zdrowia publicznego, przyczyniając się do zrozumienia ryzyka chorób przenoszonych przez kleszcze. Podkreślamy potrzebę zwiększenia świadomości obecności tego kleszcza w Polsce i ciągłego monitorowania zasięgu jego występowania

Jest się czego obawiać, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo siebie i najbliższych!

_________________________
*Zdjęcia mają charakter poglądowy

Napisz do nas, jeśli spotkała Cię historia, którą chcesz się podzielić: redakcja@popularne.pl

Może Cię zainteresować

zamknij