×

Nowy rekord wydatków państwa na składki duchownych! Kwota robi wrażenie

Padł nowy rekord wydatków państwa na składki duchownych! Jak informuje „Rzeczpospolita”, Fundusz Kościelny puchnie coraz mocniej. W ubiegłym roku pochłonął 171 milionów złotych, a większość tej kwoty przeznaczono właśnie na składki dla osób duchownych.

Fundusz Kościelny – pamiątka po czasach stalinowskich

Fundusz Kościelny powołano jeszcze w czasach stalinowskich. Miał on stanowić rekompensatę za mienie odebrane Kościołowi. Warto nadmienić, że z Funduszu Kościelnego korzystają wszystkie związki wyznaniowe w Polsce. Niewątpliwie największym beneficjentem jest jednak Kościół katolicki.

Fundusz Kościelny pokrywa m.in. wydatki związane z remontem świątyń i koszty związane z działalnością charytatywną. Jednak znaczna jego część, przeznaczana jest na składki społeczne oraz zdrowotne części duchownych.

Nowy rekord wydatków państwa na składki duchownych

„Rzeczpospolita” przypomina, że w latach 90. fundusz wynosił, uwzględniając denominację, mniej niż 10 mln zł rocznie. Do 2012 roku, nakłady na fundusze nie przekraczały 100 milionów złotych. Potem stawki zaczęły znacznie rosnąć.

W 2016 roku wyniósł 145 mln zł, w 2017 roku – 159 mln. W rok później państwo przeznaczyło na ten cel 176 milionów. Fundusz rośnie głównie dlatego, że rząd PiS zdecydował o wznowieniu dotacji na konserwację i remonty obiektów sakralnych (przykładowo, tylko w 2019 roku na ten cel przeznaczono 18 milionów złotych).

Jak wynika z z informacji MSWiA o wykonaniu dochodów i wydatków budżetu państwa w części „wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne”, do której dotarła „Rzeczpospolita”, w 2019 roku padł nowy rekord wydatków państwa na składki duchownych!

Co ciekawe, chociaż w 2019 roku Fundusz Kościelny pochłonął 171 milionów złotych, a więc znacznie mniej, niż rok wcześniej, na składki osób duchownych wydano rekordową kwotę.

Na ten cel w ubiegłym roku przeznaczono 153 miliony złotych, czyli o 6 mln więcej niż w 2018 roku.

Wydatki z Funduszu Kościelnego, przeznaczone na składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych, wiążą się z rosnącą wysokością minimalnego wynagrodzenia (dzisiaj wynosi 2600 zł) oraz zwiększeniem specjalnego zasiłku opiekuńczego

– tłumaczy wydział prasowy MSWiA, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Puchnący Fundusz Kościelny stał się jednym z tematów, do którego w kampanii wyborczej odnosili się aż trzej kandydaci na prezydenta. Robert Biedroń chciał likwidacji funduszu, Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski proponowali natomiast zastąpienie funduszu dobrowolnym odpisem podatkowym.

Może Cię zainteresować