×

Nowy kandydat na prezydenta! Sąd Najwyższy rozpoznał jego skargę

W piątek Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozpoznała aż cztery skargi na uchwały Państwowej Komisji Wyborczej o odmowie rejestracji kandydatów w wyborach prezydenckich, które odbędą się już za 15 dni. Uwzględniono jedną z nich. A to oznacza, że jest nowy kandydat na prezydenta! Tym samym, o najważniejszy urząd w kraju powalczy nie 10, a 11 kandydatów.

Jedną uznał, trzy odrzucił

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozpoznała w piątek cztery skargi na uchwały Państwowej Komisji Wyborczej o odmowie rejestracji kandydatów w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Były to skargi złożone przez Leszka Samborskiego, Sławomira Grzywy i Piotra Stanisława Bakuna i Waldemara Witkowskiego. Tylko ta ostatnia została uwzględniona.

Przypomnijmy: aby startować w wyborach prezydenckich, kandydaci muszą przedstawić co najmniej 100 000 podpisów od popierających ich obywateli. Jeśli ten (lub którykolwiek z innych warunków) nie zostanie spełniony, PKW może odmówić rejestracji kandydata.

Np. w przypadku Piotra Stanisława Bakuna, Sąd Najwyższy oddalił skargę, w której kandydat tłumaczył, że nie mógł zebrać stosownej ilości podpisów, m.in. ze względu na koronawirusa. Tak samo potoczyły się losy Grzywy i Samborskiego.

Natomiast odnośnie Waldemara Witkowskiego, Sąd Najwyższy uznał:

(…) w sytuacji, w której kandydat (…) złożył zawiadomienie o uczestnictwie w wyborach wyznaczonych na dzień 28 czerwca 2020 r. i przedstawił podpisy poparcia, udzielone przez co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wyboru do Sejmu RP, to prokonstytucyjna wykładnia przepisów tej ustawy przemawia za uznaniem, że w ten sposób spełnił wymóg wynikający z art. 127 ust. 3 Konstytucji RP

– czytamy w komunikacie władz Sądu Najwyższego.

Kim jest nowy kandydat na prezydenta?

Decyzja Sądu Najwyższego oznacza, że do gry o najważniejszy urząd w Polsce wkracza nowy zawodnik. Jest nim 67-letni Waldemar Witkowski, lider Unii Pracy.

Witkowski w 2005 roku był wicewojewodą województwa wielkopolskiego, a rok później objął stanowisko przewodniczącego Unii Pracy i uzyskał mandat radnego sejmiku wielkopolskiego. Mandat utrzymał także w 2010 i 2014 roku.

w 2011 i 2015 roku bezskutecznie próbował dostać się do Sejmu. W ubiegłym roku startował również do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca na liście komitetu Lewica Razem.

Aktualna lista kandydatów na prezydenta

Na aktualnej liście kandydatów na urząd prezydenta RP znaleźli się:

 • Robert Biedroń
 • Krzysztof Bosak
 • Andrzej Duda
 • Rafał Trzaskowski
 • Szymon Hołownia
 • Marek Jakubiak
 • Władysław Kosiniak-Kamysz
 • Mirosław Piotrowski
 • Paweł Tanajno
 • Stanisław Żółtek
 • Waldemar Witkowski

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca 2020 roku, czyli już za 10 dni. Każdy, kto chciał skorzystać z opcji głosowania korespondencyjnego, musiał zgłosić to komisarzowi wyborczemu do 16 czerwca. Natomiast do 13 czerwca był czas na zgłoszenie konsulowi zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą.

Fotografie: Mat. pras. (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować