×

Noworodek w oknie życia w Piotrkowie. Na maleńkim ciałku były ślady krwi

Noworodek w oknie życia w Piotrkowie Trybunalskim. W nocy z 16 na 17 grudnia zakonnice obudził dźwięk dzwonka, ostrzegający, że w oknie życie ktoś się pojawił. Jak się okazało, była to nowo narodzona dziewczynka. Na jej ciałku były widoczne ślady krwi.

Noworodek w oknie życia w Piotrkowie

Nocą z 16 na 17 grudnia, tuż po godz. 2, siostry Salezjanki usłyszały alarmujący sygnał. Gdy podbiegły do okna, dostrzegły koszyk, a w nim zawiniątko. W środku była dziewczynka.

Znalazłyśmy zawiniątko owinięte w koc. Okazało się, że w środku jest nowo narodzone dziecko – dziewczynka

– relacjonuje s. Aneta Siara, przełożona domu.

Według przełożonej, dziewczynka musiała się urodzić chwilę wcześniej. Pępowina była świeża, a na maleńkim ciałku noworodka były jeszcze ślady krwi. Siostry ochrzciły dziewczynkę.

Ochrzciłyśmy ją „z wody”, nadając jej imię Anna

– mówi s. Siara.

Zakonnice owinęły dziecko w dwa koce – termiczny i wełniany. Natychmiast zawiadomiły też pogotowie ratunkowe i policję.

Lekarz ocenił stan dziewczynki jako dobry

– przekazuje Tomasz Kopytowski z Caritasu Archidiecezji Łódzkiej.

Dziecko zabrano do szpitala, gdzie sporządzono protokół.

Ania to piąte dziecko w oknie życia w Piotrkowie Trybunalskim

Okno życia w Piotrkowie Trybunalskim znajduje się przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego na ul. Armii Krajowej 9. Czuwają nad nim siostry Salezjanki (Zgromadzenie Sióstr Maryi wspomożycielki), które – zgodnie z procedurą – powiadamiają pogotowie ratunkowe oraz policję. Następnie zawiadamiany jest sąd rodzinny, dzięki czemu może ruszyć procedura adopcyjna.

Ania to piąte dziecko, które znaleziono w oknie życia w Piotrkowie Trybunalskim. Ale jednocześnie jest pierwszą znalezioną tam dziewczynką. Przed nią zakonnice odnajdywały tylko chłopców.

Ostatni chłopiec pojawił się październiku 2016 roku. W styczniu 2013 roku, do okna trafił 1,5-roczny chłopiec, który wcześniej został porwany. Kilka miesięcy po otwarciu okna, w odstępie miesiąca, siostry salezjanki znalazły dwóch pierwszych chłopców

– opowiada rzecznik Caritasu Archidiecezji Łódzkiej.

Okno otwiera się z zewnątrz, a rodzice mogą pozostawić w nim dziecko anonimowo. Maleństwo natychmiast otrzymuje niezbędną pomoc.

Obecnie w Polsce funkcjonuje prawie 70 okien w 65 miejscowościach. Zdecydowaną większość, bo 90 procent z nich prowadzi Caritas. Do tej pory w Oknach Życia pozostawiono już ponad 150 niemowląt, które otrzymały szanse na nowe życie.

Źródła: tvn24.pl, www.fakt.pl
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij