×

Nowe zasady przekraczania granicy. Obowiązują już od soboty!

Od soboty 16 maja obowiązują nowe zasady przekraczania granicy kraju! Rząd wprowadził je w ostatniej chwili, ale stanowią spore ułatwienie dla części pracowników transgranicznych.

Zmodyfikowane zasady przekraczania granicy zawarto w opublikowanym w sobotę w Dzienniku Ustaw rządowym rozporządzeniu. Co się zmieniło?

Nowe zasady przekraczania granicy

Na otwarcie granic czekali szczególnie ci, którzy mieszkają blisko przejść granicznych, a z powodu obostrzeń związanych z koronawirusem, zostali pozbawieni możliwości zarobku lub odseparowani od rodziny. W przygranicznych miastach odbyło się w związku z tym kilka protestów, których uczestnicy domagali się zmian od rządu.

Rząd zdecydował, że od 16 maja zmienią się zasady przekraczania granicy. Do Polski w związku z pracą zarobkową bez obowiązku odbycia kwarantanny, można wjechać już nie tylko z Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy, ale i z całej Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Paweł Jabłoński – wiceszef MSZ, poinformował na Twitterze, że istnieje także możliwość przejazdu tranzytowego przez Polskę bez odbywania obowiązkowej kwarantanny, pod warunkiem, że tranzyt odbywa się między godziną 19 a 7.

Kogo dotyczą zmiany?

Z obowiązkowej kwarantanny zwolniono medyków i pracowników pomocy społecznej. Od 16 maja, jak informuje Radio ZET, zmienione zasady przekraczania granicy dotyczą również innych grup zawodowych: załogi samolotów, rybaków, marynarzy, kierowców tirów, żołnierzy, czy rolników, którzy maja gospodarstwo rolne po obu stronach granicy.

Odnoszą się one również do pracowników zagranicznych pracujących w Polsce, bądź Polaków pracujący w państwach UE i EOG, a także uczniów i studentów pobierający naukę w Polsce, dzieci, które chodzą do przedszkoli w sąsiadujących z RP krajami.

Przypomnijmy, że już wcześniej z obowiązku kwarantanny zwolniono kierowców zawodowych, podróżujących po trasach międzynarodowych.

Obowiązkowe zaświadczenie

Warto zaznaczyć, że każdy przekraczając granicę, będzie musiał przedstawić straży granicznej dokumenty dowodzące, że jest uprawniony do powrotu do kraju bez nakazu 14-dniowej kwarantanny.

Przygraniczne kontrole będą trwały przynajmniej do 12 czerwca (to samo tyczy się lotnisk i portów).

Odkąd nowe zasady weszły w życie, na granicach panuje wzmożony ruch.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować