×

Nowe obostrzenia w związku z koronawirusem! Dotyczą każdego z nas!

Zgodnie z zapowiedziami Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe zasady i obostrzenia dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce. Zmiany będą dotyczyć wszystkich polaków – warto się z nimi zapoznać!

Nowe zasady

Zgodnie z nowymi zarządzeniami ogłoszonymi przez Rząd w sklepach może przebywać do 3 osób na jedną kasę. Wyjścia z domu mają być ograniczone do.

Stoimy przed bardzo trudnym wyborem. Albo sytuacja będzie dramatycznie gorsza w najbliższych miesiącach, albo będzie trudniejsza, ale możliwa do ogarnięcia

– powiedział premier podczas konferencji

Musimy zrobić wszystko żeby uniknąć tego najgorszego scenariusza. Nie możemy sobie pozwolić na rozprzężenie […]

Zbudowaliśmy kordon na granicach, ale już teraz wiemy, że to za mało. Za dużo jest cały czas kontaktów między ludźmi, spacerów. Za dużo ludzi przebywało na bulwarach, plażach, w miejscach rekreacji. Juz teraz wiemy, że stamtąd pochodzą nowe zakażenia. Musimy wprowadzić dalsze ograniczenia.

Najważniejsza zasada to zasada dystansowania się […] to dwa metry od drugiej osoby, z wyjątkiem gdy mama czy tata spaceruje z dzieckiem. Również na chodnikach powinno się zachowywać dystans od siebie, jeśli już musimy wyjść z domu

Kolejne usługi zamknięte

Premier poinformował o nowych obostrzeniach, które dotkną każdego obywatela.

Wprowadzamy zakaz korzystania z rowerów miejskich. Zamknięte zostaną wszystkie punkty kosmetyczne, salony fryzjerskie, salony tatuażu i piercingu. Wprowadzamy także limit osób przebywających w sklepie do 3 osób na jedną kasę.

W urzędach pocztowych limit jest ograniczony do maksymalnie 2 osób na jedno okienko. Na bazarach, na targowiskach […] wprowadzamy podobne ograniczenie – trzy osoby do jednego straganu czy stoiska, po to żeby zmniejszyć to zagęszczenie

Dodatkowo wprowadzamy obowiązek przed sklepami żeby zakładać rękawiczki, które mają chronić przez rozszerzeniem epidemii. W weekendy zamknięte zostaną wszelkie sklepy budowlane, pozostaną otwarte sklepy spożywcze i apteki.

Sklepy spożywcze, drogerie i apteki w godzinach od 10 do 12 są otwarte tylko dla osób starszych, powyżej 65 roku życia.

Premier Morawiecki odniósł się także do zakładów pracy i ludzi, którzy muszą chodzić do pracy, ale obawiają się o swoje zdrowie. Poinformował o tym, że środki do dezynfekcji musza obowiązkowo znajdować się przy wejściu do budynku oraz w środku, tak by każdy pracownik mógł z nich skorzystać w dowolnym momencie.

Można pracować w biurowcach, ale muszą być zapewnione środki do dezynfekcji, w każdym sklepie, biurowcu i zakładzie pracy. Musi być też zachowany dystans, conajmniej 1,5 metra.

Podjęliśmy decyzję o zamknięciu hoteli i miejsc noclegowych, wyjątkiem będą te , w których są osoby w kwarantannie lub są wykorzystywane jako miejsca izolacji.

Dodatkowy wyjątek będą stanowić hotele w których mieszkają na stałe np. budowlańcy czy robotnicy. Następnie premier odniósł się do łamania kwarantanny i łamania zasad, w tym wysypu spacerujących np. na bulwarach wiślanych.

Wprowadzamy rozszerzoną formułę kwarantanny. Wiemy z całą pewnością i że domowa kwarantanna jest jednym z rozsadników choroby. […] Codziennie wjeżdżają do nas osoby z za granicy – od dziś ta osoba będzie poddana izolacji całkowitej dwutygodniowej, również od członków rodziny. Jeśli jako miejsce pobytu wskaże mieszkanie w którym jest rodzina, to również wszyscy członkowie rodziny będą podlegać tej dwutygodniowej kwarantannie.

Obejmujemy limitem miejsca w autobusach i u przewoźników prywatnych. Będziemy rygorystycznie przestrzegać i rygorystycznie egzekwować te przepisy.

Na czas pandemii odwołujemy wszelkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są niezbędne. W sklepach i na stacjach benzynowych nakładamy obowiązek dezynfekowania po każdym kliencie miejsc, które są dotykane palcami.

Zostańmy w domu, unikajmy kontaktu z innymi ludźmi. To jest podstawowe zalecenie! […] Narazie udaje nam się nieco wolniej doprowadzać do rozprzestrzeniania koronawirusa niż we Włoszech czy Hiszpanii, ale nie możemy założyć, że tak będzie. Dlatego też pojawiają się nowe kary, od 5 do 30 tysięcy złotych. Przy notorycznym łamaniu przepisów może się pojawić nawet kara pozbawienia wolności.

Minister Zdrowia namawia do pozostania w domach

Minister Zdrowia poinformował także o zamknięciu parków, plaż i deptaków, a także o zakazie wychodzenia z domu dla ludzi młodych.

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy Minister Szumowski poinformował, że w obecnej sytuacji nie wiadomo, czy zostanie wprowadzony zakaz spędzania Świat Wielkanocnych z rodziną – o tym ma zadecydować stopień wzrostu liczy zachorowań w najbliższych dniach.

Minister Zdrowia poinformował, że nie zmienia się nic w kwestii mszy i udziału w nich w Kościołach. Utrzymany zostaje limit 5 osób.

Minister odniósł się także do biegaczy i innych osób uprawiających sport na powietrzu – zaznaczył, że możliwość wyjścia z domu ma być ograniczona do krótkiego spaceru, np. z psem, przewietrzenia się, a nie np. joggingów. Po raz kolejny Minister podkreślił, że nie powinno się w tym czasie uprawiać sportów, a jedynie zachować prawo do wyjścia z domu w sensie „zachowania zdrowia psychicznego”.

Sytuacja w Polsce i Europie

W Polsce do tej pory wykonano prawie 51,5 testów na obecność COVID-19. Chorobę potwierdzono u 2132 osób. W wyniku zakażenia koronawirusem do tej pory zmarło w Polsce 31 osób. Na całym świecie koronawirus stwierdzono już u 730 tysięcy ludzi. Najgorsza sytuacja panuje we Włoszech i Hiszpanii, gdzie codziennie umiera ogromna liczba osób, nawet po 800 ludzi traci życie w ciagu doby.

Niestety, w Polsce Minister Zdrowia ogłosił, że jesteśmy dopiero na początku pandemii, a liczba zakażonych będzie wciąż rosła. Co za tym idzie, również zgonów będzie coraz więcej. Minister zapowiada, że już wkrótce będziemy odnotowywać po kilka tysięcy nowych przypadków chorych w Polsce dziennie.

Może Cię zainteresować

zamknij