×

Nowe obostrzenia dla niezaszczepionych w Niemczech. Wchodzą w życie już wkrótce

Nowe obostrzenia dla niezaszczepionych w Niemczech wejdą w życie już od poniedziałku. Mieszkańcy Berlina, którzy dotąd się nie zaszczepili, muszą się liczyć ze sporymi utrudnieniami. „Osoby spoza grupy zaszczepionych i ozdrowieńców będą miały niewygodnie” – przyznaje burmistrz miasta.

„Masz obowiązek się zaszczepić”

Niemcy szczepią się znacznie chętniej, niż Polacy. Obecnie w pełni zaszczepionych jest około dwie trzecie z 83 milionów Niemców. Ale to wciąż za mało. U naszych zachodnich sąsiadów nowa fala koronawirusa przynosi rekordowy dzienny poziom 50 tys. nowych zakażeń. Sytuacja jest bardzo poważna, a rządzący apelują do wszystkich, którzy jeszcze się nie zaszczepili, by niezwłocznie to zrobili.

Masz prawo się zaszczepić, ale do pewnego stopnia ty również, jako członek społeczeństwa, masz obowiązek zaszczepić się, aby chronić siebie i innych

– uważa Angela Merkel.

Nowe obostrzenia dla niezaszczepionych
Twitter

Wśród państw unijnych Niemcy są na 14. lokacie pod względem szczepień. Dla porównania Polska zajmuje piąte miejsce… od końca.

Nowe obostrzenia dla niezaszczepionych w Niemczech

W związku z gwałtownym przyrostem zachorowań, od poniedziałku 14 listopada w Berlinie zaczną obowiązywać nowe obostrzenia, które obejmą osoby niezaszczepione przeciwko COVID-19. Konkretnie wszystkich niezaszczepionych dorosłych.

Jak informuje portal money.pl, nowe zasady nazwano regułą 2G (geimpfte, genosene – zaszczepieni i wyleczeni). Burmistrz miasta Michael Mueller mówi wprost:

Zasada 2G pokazuje jasno: osoby spoza grupy zaszczepionych i ozdrowieńców będą miały mniej wygodnie i bardziej skomplikowanie.

Po tym, jak zasada 2G wejdzie w życie, wstęp do restauracji, kin i teatrów będzie wówczas możliwy tylko dla osób z grupy 2G, czyli zaszczepionych i ozdrowieńców.

Nowe obostrzenia dla niezaszczepionych
Twitter

Nie będą już brane pod uwagę testy (jak w regule 3G). To samo będzie dotyczyć wycieczek autokarowych, ale też miejsc rozrywki (parki rozrywki, salony gier), obiektów sportowych (kryte baseny, studia fitness oraz tańca), ogrodów zoologicznych i parków zwierząt (ale tylko w częściach z pomieszczeniami zamkniętymi, wszystkich sportów halowych i imprez w zamkniętych halach.

Od poniedziałku wyłącznie zaszczepieni i ozdrowieńcy będą mieli dostęp do imprez plenerowych z udziałem powyżej 2 tys. osób. Dotyczy to także meczów piłki nożnej. Ale na tym nie koniec, bo reguła 2G będzie także obowiązywać w usługach (manicure, fryzjer, kosmetyczka). Pracownicy, którzy nie przyjmą szczepionki, będą musieli codziennie wykonywać testy!

Wyjątek od zasady 2G stanowią osoby poniżej 18. roku życia i te, które nie mogą być zaszczepione np. z powodów medycznych. Co ważne dla podróżujących do Berlina, w hotelach i pensjonatach goście będą musieli w dniu zameldowania uzyskać negatywny wynik testu na koronawirusa. Następnie konieczne będzie ponawianie testu co trzeci dzień pobytu.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij