×

Nowe objawy COVID-19. Mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy!

Do gorączki, zmęczenia, utraty węchu i smaku oraz suchego kaszlu, ciągle dodawane są nowe objawy COVID-19. Lekarze alarmują, gdy zauważają je u rosnącej liczby pacjentów. Tak jest i tym razem.

Nowe objawy COVID-19

Naukowcy od niemal roku próbują rozpracować koronawirusa. Ale ten ciągle zaskakuje.

Niedawno pisaliśmy o tym, jak osoby, które przebyły COVD-19, zmagają się z mgłą mózgową, która może dotyczyć nawet jednej trzeciej zakażonych. Ale rozrasta się nie tylko liczba znanych nam powikłań po chorobie. Wciąż przybywa nowych symptomów COVID-19.

Serwis medonet.pl, bazując na czasopiśmie medycznym „The Lancet”, opisuje historię 45-letniego mieszkańca Izraela. Wśród objawów COVID-19, które znaliśmy do tej pory, u 45-latka pojawiły się także nowe, tajemnicze symptomy.

Mężczyzna miał problemy z mówieniem, pisaniem i wysyłaniem SMS-ów. Pojawiło się drżenie ręki i spadły jego zdolności poznawcze. Lekarze nie wiedzieli, jaką diagnozę postawić. „Prawdopodobna choroba Parkinsona” – napisali w dokumentacji. Ale czy to możliwe, że choroba Parkinsona ujawniła się w momencie, gdy mężczyzna zachorował na COVID-19?

Jak się wkrótce okazało, 45-letni Izraelczyk nie był jedynym zakażonym koronawirusem, u którego wystąpiły podobne objawy.

Parkinsonizm – co to takiego?

„Musimy rozróżniać parkinsonizm od choroby Parkinsona” – podkreśla dr Emily Troyer, psychiatra i specjalistka neuropsychiatrii z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Parkinsonizm jest związany z wieloma infekcjami wirusowymi, m.in. grypą czy opryszczką. Jak się okazuje, może również występować u osób chorych na COVID-19.

Wiele rzeczy może spowodować parkinsonizm. Niektóre leki i kilka rodzajów chorób. Parkinsonizm, który wiąże się z COVID-19, w opisanych przypadkach występował czasowo. Natomiast choroba Parkinsona, na którą cierpi m.in. znany aktor Michael J. Fox, to odrębna już dawno opisana jednostka chorobowa z konkretnymi mechanizmami i objawami oraz metodami leczenia

– wyjaśnia doktor Troyer, cytowana przez serwis medonet.pl.

Warto dodać, że niedawno zrobiło się głośno o leku, stosowanym u pacjentów z chorobą Parkinsona i stwardnieniem rozsianym. Minister Niedzielski zapowiedział badania kliniczne po doniesieniach na temat skuteczności amantadyny w leczeniu pacjentów z COVID-19.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować