×

Nowe etykiety energetyczne. Sprzęty gospodarstwa domowego zmienią oznaczenie

Nowe etykiety energetyczne wejdą w życie już jutro. Od 1 marca w całej Unii Europejskiej efektywność energetyczna urządzeń gospodarstwa domowego będzie oznaczana za pomocą nowej skali. Odtąd oznaczenia z „plusem” nie będą miały już racji bytu.

Zmiany są konieczne

Dotychczas niemal wszystkie sprzęty AGD i RTV posiadały oznaczenie za pomocą liter od G do A. W tej skali A oznaczało najlepszą efektywność energetyczną urządzenia. Z kolei litera G była przypisana najgorszej efektywności. Stale postępujący rozwój technologii spowodował, że urządzenia stawały się coraz bardziej oszczędne. W efekcie, w ostatnich latach na rynku pojawiło się sporo lodówek oraz pralek z oznaczeniami A+, A++ czy A+++. Producenci zorientowali się, że nie mogą dokładać kolejnych „plusów” w nieskończoność, ponieważ prowadzi to do obniżenia czytelności opisów urządzeń. Konieczne okazało się wprowadzenie stosownych zmian w oznaczeniach.

W związku z tym, zgodnie z rozporządzeniem UE Parlamentu i Rady 2017/1369 z 4 lipca 2017 r., od jutra na terenie całej Unii Europejskiej, etykiety sprzętów będą dostarczać informacji o cechach niezwiązanych z energią. Znajdziemy na nich dane na temat zużycia prądu, wydajności cyklu prania, zużycia wody czy klasie emisji hałasu. Oprócz tego, znikną wszystkie „plusy”, a w użyciu będą wyłącznie litery alfabetu. W miejsce symbolu A+++ pojawi się symbol C. Z kolei A++ zastąpi litera D. Symbol A+ odejdzie w niepamięć na rzecz litery E.

Nowe etykiety energetyczne

Najbardziej energochłonne urządzenia będą określane za pomocą symboli F i G. Na razie na rynku nie będzie żadnych urządzeń z symbolami B i A, ponieważ Unia Europejska zamierza zarezerwować je dla sprzętów przyszłości. Paweł Gembara, ekspert Castorama Polska wyjaśnia:

Pierwsza rzecz, która zwróci naszą uwagę po zmianie oznaczeń, to ta, że znikną plusy. Czyli w zasadzie wracamy do dawnej skali siedmiopunktowej – od A do G. Następuje tzw. przeskalowanie klas. Dlatego w pierwszym momencie może się nam wydawać, że nowa skala niczym nas nie zaskoczy. Jest jednak inaczej. Obecne oznaczenie A+++ na nowej skali będzie odpowiadać literce C lub D, A+ to nowe F i G. Nowe A i B na razie nie będą wykorzystywane – czekają na nowe, jeszcze bardziej energooszczędne produkty, które z czasem pojawią się na rynku.

Zmiana dotyczy pralek, lodówek, zmywarek, telewizorów oraz monitorów. We wrześniu wejdą w życie kolejne zmiany. Wówczas nowe etykiety energetyczne pojawią się na lampach i żarówkach. Póki co, żadne zmiany nie dotyczą odkurzaczy, piekarników, kuchenek ani okapów. Najwcześniej zyskają nowe oznaczenia w 2023 roku.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij