×

Nowa, tajemnicza choroba. W ciągu kilku tygodni zmarło niemal 100 osób

Kolejne niepokojące doniesienia z Afryki, gdzie pojawiła się nowa, tajemnicza choroba. W ciągu kilku tygodni zmarło 89 osób. Sprawę bada grupa zadaniowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Nowa, tajemnicza choroba

Koronawirus przypomniał nam, że to, co dzieje się gdzieś w odległym zakątku świata, może mieć znaczenie dla nas wszystkich. WHO z uwagą przygląda się kolejnym niepokojącym doniesieniom. Tym razem docierają one z Sudanu, gdzie w ostatnim czasie pojawiła się nowa, tajemnicza choroba.

Towarzyszą jej następujące objawy:

  • wysoka gorączka
  • biegunka
  • wymioty
  • bóle stawów
  • utrata apetytu
  • osłabienie organizmu

Przez nową chorobę w rejonie miejscowości Fangak w Sudanie Południowym w ciągu kilku tygodni zmarło co najmniej 89 osób. Na początku sugerowano, że mieszkańcy zapadają na cholerę, ale badania tego nie potwierdziły.

WHO wysłało do Sudanu zespół ekspertów, który ma ocenić ryzyko.

Zdecydowaliśmy się wysłać zespół szybkiego reagowania, który zbada sprawę i oceni związane z nią ryzyko; będzie mógł też zebrać próbki od chorych – na razie wiemy o śmierci 89 osób

– powiedziała stacji BBC Sheila Baya z WHO.

Jak przenosi się choroba?

Na razie na temat nowej choroby wiadomo niewiele. Komisarz okręgu Fangak Boutrus Biel w rozmowie z lokalnymi mediami poinformował, że może to być choroba przenoszona przez zanieczyszczoną wodę.

W ostatnich miesiącach przez Sudan Południowy przeszły powodzie, jakich nie było w kraju od 60 lat. 35 tys. osób zostało ewakuowanych. Według komisarza okręgu, w okolicy doszło też do wycieku ropy naftowej, co przyczyniło się do zanieczyszczenia wody i śmierci wielu udomowionych zwierząt.

Powodzie zwiększyły ryzyko chorób, takich jak malaria. W wyniku niedoborów żywności pogłębiły też problem niedożywienia. W Sudanie głoduje wiele dzieci. Miejscowe placówki zdrowia są przeciążone.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Zdj. ilustrujące (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij