×

Nowa akcyza na papierosy i alkohol. Ich ceny jeszcze nigdy nie były tak wysokie!

Rząd PiS-u szuka pieniędzy. Nowa akcyza na alkohol i papierosy spowoduje wzrost ceny za te towary. Będzie spora różnica w cenie.

Nowa akcyza na alkohol i papierosy

Akcyza w 2020 roku będzie średnio o 10 proc. wyższa niż do tej pory. To znacznie więcej niż rząd zapowiadał w Aktualizacji Planu Konwergencji, opublikowanej wiosną. Jak informuje na Twitterze Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich na stronie Sejmu pojawił się rządowy projekt nowelizacji ustawy o akcyzie. Duże zmiany m.in. w wyrobach tytoniowych. Akcyza kwotowa na papierosy ma wzrosnąć o 10 proc., a stawka procentowa o 0,64 pp.

Na 2020 rok przewiduje się indeksację o 3 proc. stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie – pisał rząd w projekcie ustawy budżetowej. W OSR czytamy, że „prawdopodobny jest wzrost cen wyrobów akcyzowych przy podwyżce stawki akcyzy”. Pół litra wódki zdrożeje o 1,40 zł, a piwo w półlitrowej puszcze o zawartości 12 stopni Plato – o ok. 6 groszy z VAT-em. Butelka wina ma być droższa o 15 groszy. Z kolei paczka papierosów (20 szt. w paczce) o ponad 1 zł.

– Rząd przyjął w czwartek w trybie obiegowym i wysłał do Sejmu projekt przewidujący wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Już w przyszłym roku ta zmiana ma zagwarantować dodatkowe 1,7 mld zł do budżetu państwa. Podniesienie akcyzy przez rząd nie było w żaden sposób konsultowane społecznie czy z przedsiębiorcami, zajmującymi się tego typu towarami.

Walka z nałogami?

Oficjalne stanowisko rządu wskazuje, że powodem zwiększenia akcyzy jest chęć walki z nałogami. Jednakże na przestrzeni lat nie widać zmniejszenia spożycia. Jest gorzej. Porównując statystyki Polacy piją coraz więcej! W kwietniu informowaliśmy, że papierosy i alkohol mają podrożeć. Będzie to idealny pretekst do nielegalnego ściągania alkoholu i papierosów za wschodniej granicy dla wielu „ambitnych” przedsiębiorców.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że te produkty często nie podlegają żadnym normom. Pamiętajcie o sytuacji z zatrutym, czeskim alkoholem, który pojawił się na naszym rynku kilka lat temu. Dodatkowo 20 maja 2020 roku zostanie wprowadzony całkowity zakaz sprzedaży papierosów mentolowych.

Co myślicie o takich zmianach? Czy faktycznie mogą mieć pozytywny wpływ na ograniczenie spożycia?

Źródła: www.rp.pl
Fotografie: Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować