"Najbardziej przygnębiające miasto na Ziemi". Żeby do niego wjechać, trzeba mieć pozwolenie

    "Najbardziej przygnębiające miasto na Ziemi". Żeby do niego wjechać, trzeba mieć pozwolenie

    Norylsk — najbardziej depresyjne miasto na Ziemi
    Norylsk — najbardziej depresyjne miasto na Ziemi
    Źródło zdjęć: © Adobe Stock | clubclose
    17.03.2024 11:48

    Wyobraź sobie, że podróżujesz samochodem i mijasz miasto, przez które nie prowadzi żadna nowoczesna droga. W otoczeniu czuć intensywny smród siarki, a ciemność, niczym w Egipcie, dominuje tu przez większość czasu. Brzmi jak scena z filmu grozy, prawda? Jednak to nie fikcja, lecz Norylsk — miejsce uznawane za jedno z najbardziej przygnębiających na świecie.

    Rosja stanowi największe państwo na kuli ziemskiej, Jej teren prawie w 70 proc. zajmuje Syberia. Ta ogromna kraina ciągnie się od Uralu po północne obszary Mongolii, będąc zarówno mroźnym, jak i zjawiskowym miejscem, jednak rzadko zaludnionym. Wśród tych imponujących, a miejscami też strasznych zakątków, znajdziemy Norylsk, który nazywany jest "najbardziej przygnębiającym miejscem na Ziemi". Jego mieszkańcy żyją w oderwaniu od reszty świata, otoczeni przez specyficzny zapach siarki. Co jednak dokładnie wiadomo o tej budzącej grozę lokalizacji?

    Norylsk leży daleko na północ i zalicza się do najbardziej wysuniętych miast na świecie. Powstał w latach 30. XX wieku. Wybudowali go więźniowie łagrów. Region ten obfituje w złoża niklu, miedzi, platyny oraz węgla kamiennego, a zamieszkuje go około 181 tys. osób, które zatrudnione są głównie w sektorze ciężkiego przemysłu.

    Najbardziej depresyjne miasto na świecie - Norylsk

    O jego specyficznym położeniu świadczy fakt, że dzień w Norylsku trwa zaledwie kilka godzin. W cieplejszych miesiącach średnia temperatura osiąga 11 stopni Celsjusza, podczas gdy zima przynosi temperatury spadające do -55 stopni. Pierwszy śnieg pojawia się już w październiku, a przez większą część roku miasto pokrywa gruba warstwa śniegu, który pod wpływem zanieczyszczeń zmienia barwę na czarną lub czerwoną.
    Norylsk nie posiada bezpośredniego połączenia drogowego z resztą Rosji. Do miasta można dotrzeć jedynie drogą powietrzną lub wodną, a wizyta wymaga uzyskania specjalnej zgody od Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

    Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

    Miasto zostało zbudowane przez więźniów, stanowiących przez długie lata główne źródło siły roboczej. Obecnie Norylsk jest centrum hutnictwa i górnictwa metali nieżelaznych, a eksploatacja surowców naturalnych przekłada się na fatalną jakość powietrza.

    Zanieczyszczenie środowiska, brak wystarczającej ilości słońca, wysoki poziom przestępczości i powszechny alkoholizm sprawiają, że mieszkańcy Norylska cierpią na przewlekłą depresję, choroby nowotworowe i dolegliwości układu oddechowego. Średnia długość życia w tym mieście to zaledwie 59 lat.

    Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
    Zobacz także