Niezwykły ładunek przybył z Kosmosu. Może odmienić świat

    Niezwykły ładunek przybył z Kosmosu. Może odmienić świat

    Kapsuła W-1 na Ziemi
    Kapsuła W-1 na Ziemi
    Źródło zdjęć: © X | @VardaSpace
    23.02.2024 15:40

    Na naszą planetę przybyła kosmiczna kapsuła firmy Varda Space Industries. Przewozi ona wartościowy ładunek, który ma potencjał do stworzenia nowej generacji leku przeciwko wirusowi HIV.

    Varda Space Industries, założona w 2020 r. przez Willa Brueya i Deliana Asparouhova, uznana została za trzecie prywatne przedsiębiorstwo, które zdołało sprowadzić na Ziemię kapsułę kosmiczną.

    Plany firmy obejmują konstrukcję pojazdów kosmicznych, farm solarnych oraz pierwszych kolonii na Księżycu. Pierwszy etap tej misji ma zostać zrealizowany w następnej dekadzie, z planowanym na 2033 r. otwarciem pierwszej fabryki pojazdów kosmicznych na orbicie Ziemi.

    Kapsuła W-1 Varda Space Industries na Ziemi

    Jednym z współzałożycieli firmy jest były pracownik SpaceX, który niedawno pochwalił się przywróceniem na Ziemię kapsuły kosmicznej W-1. To jeden z pierwszych istotnych kroków na drodze do bardziej śmiałego eksplorowania kosmosu. Obiekt ten znajdował się w przestrzeni kosmicznej od 12 czerwca 2023 r. i został sprowadzony na Ziemię 22 lutego (z lądowaniem na terenie poligonu w stanie Utah w USA).

    Mimo że samo przyprowadzenie kapsuły z kosmosu jest sukcesem dla firmy, warto zwrócić uwagę na niezwykle cenny ładunek, który przewoziła W-1. Chodzi o wyprodukowane w kosmosie kryształki rytonawiru stosowane w terapii HIV. To organiczny związek, który w organizmie pełni funkcję hamowania proteazy HIV, uniemożliwiając tym samym działanie enzymu na prekursor gag-pol. W efekcie powstają cząsteczki HIV o niedojrzałej strukturze, które nie są zdolne do zainicjowania następnego cyklu infekcji.

    Jednak istotne jest zrozumienie, dlaczego firma Varda Space Industries zdecydowała się wytworzyć kryształki rytonawiru w tak unikalnych warunkach jak przestrzeń kosmiczna. Ma to na celu wykorzystanie mikrograwitacji, która przynosi korzyści w produkcji rytonawiru, prowadząc do konstruowania znacznie większych i ogólnie rzecz biorąc – doskonalszych cząsteczek niż te wytworzone na Ziemi.

    Mikrograwitacja oferuje unikalną możliwość wytwarzania materiałów w środowisku, które jest niedostępne na Ziemi. Jego korzyści wynikają głównie z braku zjawiska sedymentacji i konwenkcji, a także możliwości tworzenia prawie idealnie struktur ze względu na niemal zerowy wpływ siły grawitacji.

    Varda Space Industries

    Według naukowców z Varda Space Industries, przestrzeń kosmiczna może w przyszłości stać się miejscem produkcji lepszych leków na różne choroby, nawet te najbardziej groźne. Zanim jednak kosmos stanie się obszarem, w którym leki będą produkowane coraz częściej, konieczna jest dokładna analiza materiału, który został sprowadzony na Ziemię.

    Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

    Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
    Zobacz także