×

Trwa ewakuacja z Dworca Głównego i pobliskich szpitali. To największa tego typu akcja w kraju

Od rana trwa zakrojona na wielką skalę ewakuacja. Ponad 14 000 osób znalazło się w strefie zagrożenia wybuchem. Sytuacja jest poważna.

Niebezpieczne znalezisko

Akcja ewakuacyjna została zorganizowana z powodu znalezienia niewypałów pochodzących z okresu II wojny światowej. Natrafiono na aż cztery bomby lotnicze w dzielnicy Dortmundu.

Jak się okazało, materiały wybuchowe zlokalizowane są w bliskim sąsiedztwie dwóch klinik w centrum miasta. W pobliżu znajduje się również wyjątkowo ruchliwa ulica. Dziś saperzy mają podjąć próby rozbrojenia bomb.

To największa akcja ewakuacyjna w Niemczech

Część budynków została osłonięta barierami w postaci ekranów z kontenerów. Ich celem jest ochrona przed potencjalną falą uderzeniową i odłamkami.

Pacjentów szpitali przetransportowano do innych klinik. Z kolei, mieszkańcy domów zagrożonych wybuchem znaleźli tymczasowe schronienie w szkołach. Ruch kolejowy w rejonie miasta może być utrudniony aż do momentu zakończenia akcji. W chwili obecnej dworzec główny jest zamknięty. Pociągi dalekobieżne i regionalne kursują z pominięciem tej stacji.

Co zrobić, gdy znajdziemy niewybuch?

Niewybuchami określa się materiały wybuchowe w stanie wolnym, które powinny zdetonować, a jednak pomimo istniejących ku temu warunków, nie nastąpił wybuch. W przypadku znalezienia niewybuchów, zabroniony jest jakikolwiek kontakt z nimi.

Środki tego typu często zachowują swoją aktywność przez bardzo długi czas. Kilka miesięcy temu również w Świnoujściu znaleziono ogromny niewybuch. Ważąca ponad 5 ton bomba „Tallboy” była jedną z największych bomb zrzuconych podczas II wojny światowej.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij