×

Pasażerka MPK zabroniła niewidomej usiąść obok siebie. Uzasadnienie brzmi jak nieśmieszny żart

„Niewidzialna Wystawa”, którą znajdziemy w Warszawie, to miejsce, gdzie możemy poczuć się jak osoby niewidome. Powodem jest całkowita ciemność, która panuje w pomieszczeniu. Zwiedzający muszą doświadczać wystawy wszystkimi zmysłami poza zmysłem wzroku.

To projekt, który ma za zadanie zbliżenie dwóch perspektyw doświadczania jednego świata. Za pośrednictwem naszych niewidomych przewodników pokazujemy, w jaki sposób żyją. Wstawiamy w buty osób niewidomych osoby, które nie mają tego problemu. I to działa. Nawet godzina bycia osobą niewidomą potrafi otworzyć oczy – mówiła w wywiadzie dla WP Małgorzata Szumowska, dyrektor „Niewidzialnej wystawy”.

Jedną z pracownic tego nietypowego miejsca jest niewidoma Ola, która doświadczyła jakiś czas temu bardzo nieprzyjemnej sytuacji. Kiedy weszła do autobusu, chciała zająć jedno z miejsc siedzących. Chciała, ponieważ siedząca obok pani powiedziała:

Proszę tu nie siadać, ja zbieram wszystkie choroby od ludzi. Jeszcze tego mi potrzeba.

Ola pozostawiła te słowa bez komentarza.

Wpis o całej sytuacji został publikowany na facebookowym profilu „Niewidzialnej Wystawy”. Oczywiście nie obyło się bez komentarzy osób, które były zszokowane zachowaniem kobiety.

Jak widać, głupotę też od kogoś zabrała – napisała pani Magdalena.

Ciężko nam stwierdzić, dlaczego kobieta wypowiedziała te słowa. Kto wie, być może faktycznie myślała, że jeśli usiądzie obok niej niewidoma osoba, to również straci wzrok…

zamknij