×

Niewidomy morderca został skazany po 28 latach. Na egzekucję wnieśli go na noszach

Lee Hall umarł na krześle elektrycznym w zeszły czwartek w Tennessee. 28 lat po tym, jak żywcem podpalił swoją dziewczynę Traci Crozier. Tą sprawą, żyją właśnie całe Stany Zjednoczone. Lee jest drugą niewidomą osobą w historii, która została poddana karze śmierci w tym kraju.

Niewidomy wybrał krzesło elektryczne
Imgur

Za co został skazany Lee Hall?

Hall, 53 lata, wciąż widział kiedy włożył papierowy ręcznik do pojemnika z gazem, zapalił go i rzucił na Traci, gdy siedziała w samochodzie w Chattanooga. Jego była dziewczyna wyszła do auta po tym jak Hall stał się agresywny. Gdy siadła do samochodu, mężczyzna go z wściekłością podpalił.

Skóra Tracy spłonęła w 90%. Według raportów sądowych podeszwy jej stóp były jedyną częścią ciała, która nie została spalona. Jej młodsza siostra, Staci Crozier Wooten, godzinami siedziała obok niej w sali szpitalnej.

Zdjęcie pochodzi z archiwum rodziny Crozier

Powiedziała prasie w 2014 roku, że jej siostra była cały czas przytomna:

Czuła to wszystko. Nie spała przez 36 godzin. Właśnie to mnie martwi. Wiedziała, że umrze.

Staci również wcześniej powiedziała, że ma nadzieję, że Hall będzie całkowicie ślepy na własną egzekucję.

Niewidomy wybrał krzesło elektryczne
Imgur

Osoby obecne przy egzekucji zdradziły ostatnie słowa mordercy

53 letni Lee Hall przed egzekucją poprosił rodzinę dziewczyny o przebaczenie, za swoje czyny.

Przepraszam za krzywdę, którą Wam wyrządziłem. Proszę o Wasze przebaczenie… Mam nadzieje, że moja śmierć przyniesie Wam ulgę – powiedział skazany na śmierć morderca

Niewidomy na krześle elektrycznym – według jego prawników to niehumanitarne zachowanie

Prawnicy Lee byli oburzeni, gdy usłyszeli wyrok sądu. Wnoszenie niewidomego skazańca na noszach do sali śmieci jest według nich „obrazą człowieczeństwa”.

Pan Lee Hall jest niewidomy i bezbronny. Jeśli zostanie skazany na karę pozbawienia wolności do końca swojego naturalnego życia, nie ma żadnego ryzyka, że kogokolwiek skrzywdzi – mówili jego prawnicy podczas rozprawy

Od czasu wznowienia wykonywania kary śmierci w Tennessee w sierpniu 2018 r. trzech z pięciu zabitych więźniów wybrało krzesło elektryczne.

W Tennessee podstawową metodą egzekucji przez państwo jest śmiertelny zastrzyk, ale więźniowie, którzy zostali skazani za przestępstwa przed styczniem 1999 r., mogą wybrać porażenie prądem.

Prawnicy Halla twierdzą, że będzie on drugą ślepą osobą, która zostanie stracona w USA od 1976 roku. Ostatnią niewidomą straconą osobą był  Clarence Ray Allen, który zmarł w wyniku śmiertelnego zastrzyku w 2006 roku w Kalifornii. Oprócz tego, że był niewidomy Allen jeździł na wózku inwalidzkim i była prawie głuchy.

Śmierć na krześle elektrycznym

Krzesło elektryczne miało być „humanitarną” alternatywą dla kary śmierci przez powieszenie. Skazaniec podczas wykonywania wyroku jest przywiązany do drewnianego krzesła. Przez jego ciało zostaje potraktowane prądem przemiennym w paru cyklach. Pierwszy cykl o bardzo wysokim natężeniu ma zadanie doprowadzić do śmierci mózgu i pozbawić skazańca świadomości. Kolejne cykle mają za zadanie zniszczyć ważne narządy takie jak serce.

Obecnie stany wycofują się z użycia tej kary na rzecz „zastrzyku śmierci”

Źródła: www.thesun.co.uk, www.o2.pl
Fotografie: Imgur

Może Cię zainteresować

zamknij