×

Niemcy wyprodukowali tak dużo energii odnawialnej, że płacili ludziom za jej zużycie! Jak to możliwe?!

Rachunki za prąd często są absurdalnie wysokie, a to wszystko za sprawą korzystania z coraz większej ilości elektronicznych „gadżetów”. Na szczęście istnieją odnawialne źródła energii, które przynoszą wiele dobrego. Jak donosi Quartz, Niemcy właśnie doświadczają płynących z tego korzyści. Mianowicie dzięki słonecznej i wietrznej pogodzie są w stanie uzyskać ogromne pokłady energii!

8 maja odnawialne źródła energii Niemiec zaopatrywały około 55 gigawatów z 63 zużywanych – około 87% całkowitego zużycia energii elektrycznej. Wraz z elektrowniami konwencjonalnymi w kraju, stanowczo przekroczyło to popyt krajowy.

Wiąże się to z tym, że ceny energii przez pewien czas były ujemne, a więc płacono konsumentom za zużywanie energii!

Do podobnego zdarzenia doszło w Danii ubiegłego roku, kiedy szalenie wietrzne dni zwiększyły zasoby prądu na tyle, żę same turbiny generowały 140% (!) zapotrzebowania na energię elektryczną narodu, a nadmiar energii był eksportowany do Niemiec, Norwegii i Szwecji.

Według raportów ONZ, Niemcy zamierzają być jednym z wiodących krajów pod względem odnawialnych źródeł energii. 2050 roku Niemcy planują czerpać 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych. Takie dni jak ubiegły 8 maja czynią te plany bardzo wiarygodnymi!

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej ponad 1/4 świata będzie zasilana przez energię ze źródeł odnawialnych do 2020 roku.

Myślicie, że to możliwe?

Polecane

Może Cię zainteresować