×

Rodzicu uważaj! Kolejna niebezpieczna zabawa wśród nastolatków zbiera żniwo

Jeśli kiedykolwiek zauważysz, że ktokolwiek w Twoim towarzystwie posiada „dziwny nabój”, miej się na baczności. Bardzo możliwe, że jest to zbiornik z tzw. podtlenkiem azotu, który powinien służyć do napełniania „nitro balonów”. Powinien, bowiem niektórzy sami go wdychają, przez co odczuwają chwilowy haj. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, jak bardzo niebezpieczna potrafi być tego typu zabawa.

Podtlenek azotu. Zastosowanie i zastrzeżenia

Podtlenek azotu lub tzw. tlenek diazotu jest nieorganicznym związkiem chemicznym z grupy tlenków azotu. Stosuje się go w medycynie jako środek znieczulający, w gastronomii do produkcji bitej śmietany, w branży eventowej do wypełniania balonów, a teraz stał się również popularny wśród młodzieży, która traktuje podtlenek azotu jako… tani środek narkotyczny! W Anglii i Walii tlenek diazotu jest wśród młodzieży jednym z najpopularniejszy środków odurzających, od którego uzależnia się coraz więcej osób.

Służba zdrowia bije na alarm

Lekarz z brytyjskiego Royal College of Nurses w sprawie narkotyzowania się podtlenkiem azotu, które w konsekwencji staje się uzależniające, specjalne ostrzeżenie.

Rodzice nastolatków znają zagrożenia związane z marihuaną i dopalaczami, ale jeśli zapytasz ich o podtlenek azotu, któż z nich odpowie? – pytał retorycznie w rozmowie z BBC Stuart McKenzie z Royal College of Nurses

Zdaniem specjalisty narkotyzowanie się „nitro balonami” może doprowadzić do duszności, a w konsekwencji utraty przytomności.

Jeśli w naszym towarzystwie ktoś źle się poczuł po zaciąganiu się balonami z podtlenkiem azotu, ułóżmy go w bezpiecznej pozycji na boku i wezwijmy pogotowie – informuje RCN

Przerażające statystyki

Royal College of Nurses podaje, że jedna na 11 osób w wieku 16-24 lata narkotyzuje się podtlenkiem azotu. W latach 2006-2012 odnotowano aż 17 zgonów spowodowanych zatruciem wspomnianym związkiem chemicznym.

Może Cię zainteresować