×

Niebezpieczne burze i grad. Mieszkańców Warszawy czeka dziś armagedon!

Niebezpieczne burze i grad to pogoda, która lada moment zacznie dominować na terenie naszego kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla stolicy. W pozostałych regionach Polski sytuacja pogodowa również ulegnie zaostrzeniu.

Koniec lata

Wakacje 2021 powoli dobiegają końca, ale wielu Polaków chciałoby jeszcze skorzystać z ostatnich, upalnych dni tego roku. Wszyscy liczyli na to, że lato zostanie z nami na dłużej i jeszcze wrzesień, a nawet październik przyniosą nam trochę upragnionego słońca. Nawet sam jasnowidz Krzysztof Jackowski zapowiadał, że w tym roku sierpień będzie długi i potrwa 1,5 miesiąca. Tymczasem okazuje się, że już wkrótce będziemy musieli pożegnać się z latem.

IMGW nie ma najmniejszych wątpliwości, że Polskę już dziś nawiedzą wyjątkowo intensywne burze. Będzie im towarzyszyło gradobicie. Najbardziej niesprzyjająca sytuacja pogodowa będzie panować w Warszawie. Mieszkańcy powinni przygotować się na porywisty wiatr. Temperatury jednak utrzymają się na wysokim poziomie. Będzie ok. 28°C.

Meteorolodzy wyjaśniają, że zachodnie krańce Europy wkrótce znajdą się pod wpływem wyżu z centrum nad wschodnimi obszarami Oceanu Atlantyckiego. W pozostałych regionach największy wpływ na pogodę będą miały niże wraz z układami frontów atmosferycznych. Polska znajdzie się w zasięgu niżu przesuwającego się znad centrum zlokalizowanego nad Danią. Z kolei, z zachodu na wschód będzie przemieszczał się układ frontów atmosferycznych.

Niebezpieczne burze i grad

Przed frontem chłodnym będzie kroczyła strefa zbieżności. Z południowego zachodu napłynie ciepłe powietrze polarno-morskie. W ciągu dnia od zachodu rozpocznie się wypieranie go przez chłodniejszą masę powietrza napływającą wraz z frontem chłodnym. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 995 hPa i stopniowo zacznie spadać. Temperatura powietrza w Warszawie wyniesie ok. 28°C. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na swojej stronie internetowej podaje:

Od południowego zachodu nad obszar wkraczają komórki burzowe. Towarzyszą im opady deszczu do 10 mm/h oraz lokalnie grad. Porywy wiatru mogą dochodzić do około 65 km/h. Burze wolno przemieszczają się w kierunku północno-wschodnim i wschodnim. […] Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.

Synoptyk IMGW w wywiadzie udzielonym dla Polskiej Agencji Prasowej powiedziała, że w najbliższych dniach w całym kraju ma nastąpić ochłodzenie. We wtorek temperatura spadnie do 18-21 stopni Celsjusza.

Spodziewamy się zachmurzenia umiarkowanego i okresami dużego oraz opadów deszczu, które mogą wystąpić na terenie całego kraju. Najpoważniejsze zjawiska meteorologiczne będą występowały w pasie od Mazur i Podlasia, przez województwo mazowieckie i łódzkie po opolskie, śląskie i małopolskie. Tu możliwe będą burze z opadami deszczu do 30 mm oraz wiatrem, który może dochodzić do 90 km/h. Możliwe są także opady gradu.

Powinniśmy się nastawić na zbliżające się wielkimi krokami pożegnanie lata.

Fotografie: Pxfuel (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij