×

Nie żyje rekordzista świata. Polak o wielu pasjach i talentach odszedł na zawsze

Samotnie przepłynął przez Atlantyk łodzią wiosłową Pianista. Bił rekord Guinnessa w najdłuższej grze na fortepianie. Człowiek wielu talentów, podróżnik, znawca Syberii. Odszedł w wieku 64 lat.

Urodził się w Sopocie, ale związany był z Gdańskiem. W sercu miał również Syberię

W sobotę 23 listopada zmarł wielki podróżnik – Romuald Koperski. Przyglądając się jego życiorysowi można dojść do wniosku, że nie jeden raz cudem uniknął śmierci. Jednocześnie robił wszystko, żeby celebrować życie.

Był szczególnie znany jako podróżnik, który ośmiokrotnie przejechał przez Syberię samochodem na długości geograficznej, pokonując przy tym dystans 100 tys. km. To właśnie Syberii poświęcił olbrzymią część swojego podróżniczego życia.

Napisał książki: „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „Syberia Zimowa Odyseja” i „1001 Obrazów Syberii”. Był przewodnikiem oraz pionierem samochodowego odkrywania tej rozległej krainy.

Za swoją działalność otrzymał nawet prestiżową nagrodę Kolosa oraz tytuł Podróżnika Roku 1999 r.

Człowiek o wielu pasjach

Myli się ten, kto myśli, że na podróżach kończyły się pasje Koperskiego. Pan Romuald łączył w sobie zaskakująco wiele talentów.

Był dziennikarzem, fotografem i pisarzem. Pracował dla National Geographic. Podróże opisywał i dokumentował w wyjątkowy sposób; uwielbiał też zaskakiwać.

Koncert pianistyczny grał przez… 103 godziny i 8 sekund! Ustanowił tym samym rekord Guinnessa w kategorii najdłuższy pianistyczny koncert świata.

Koperski lubił robić rzeczy z rozmachem. Na przełomie lat 2016 i 2017, w ciągu 78 dni, przepłynął samotnie łodzią wiosłową przez… Atlantyk!

Talenty podróżnika nie kończyły się jednak na lądzie i w wodzie. Koperski był też pilotem samolotowym I klasy. Przeleciał nawet zabytkowym samolotem z Warszawy do Tokio. A do długiej listy jego hobby, można dołączyć również nurkowanie i myślistwo.

[wp_quiz id=”457″]

Zły wizerunek Polaków?

Nie wszyscy wiedzą, że Romuald Koperski założył własną fundację. Działalność fundacji miała się skupiać wokół poprawy wizerunku Polski w Rosji oraz Rosji w Polsce. Działalność fundacji, założonej w 2011 roku, miała tworzyć pomost pomiędzy tymi dwoma państwami i finansowo wpierać projekty, które miałyby się przyczynić do zbliżenia obu narodów.

Fundacja Romualda Koperskiego to fundacja apolityczna. Jednak nie jest tajemnicą, że do wielu innych pasji podróżnika, dołączyła również polityka. Kandydował bowiem w wyborach parlamentarnych z listy SLD.

Na co zmarł Koperski?

Niewiele wiadomo na temat prywatnego życia podróżnika. Swoje życie poświęcił pasjom i rozwojowi w wielu różnych od siebie dziedzinach, które potrafił połączyć w jedną, barwną całość.

Takie było też jego życie – niezwykle kolorowe i wyjątkowe. Koperskiego żegnają fani i przyjaciele z całego świata. Dokładne przyczyny śmierci podróżnika nie są znane.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook.com

Może Cię zainteresować