×

Nie żyje trener reprezentacji Polski. Był wybitną postacią w świecie sportu

Nie żyje trener reprezentacji Polski. Szkoleniowiec przez wiele lat zmagał się z poważną chorobą. Na swoim koncie ma całe pokolenia wyszkolonych zawodników, którzy odnosili wspaniałe sukcesy na arenie międzynarodowej. Uchodził za jedną z najważniejszych postaci w polskim systemie szkolenia zawodników.

Nie żyje trener reprezentacji Polski

Dla fanów sportu ta informacja jest prawdziwym szokiem. W wieku 66 lat zmarł szkoleniowiec piłki ręcznej Leszek Biernacki. Zarówno przez całą swoją karierę zawodnika, jak i trenera był związany z klubami z Pomorza. Sukcesy Biernackiego miały początek w Spójni Gdańsk, w której występował jako zawodnik.

W 1973 roku zdobył z zespołem mistrzostwo Polski juniorów, a zaledwie rok później wicemistrzostwo Polski seniorów. Później w latach 1976-1977 był zawodnikiem AZS PG Gdańsk. Po ukończeniu studiów magisterskich na Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku Biernacki rozpoczął karierę trenerską. Pracował jednocześnie jako szkoleniowiec oraz nauczyciel w szkole. Po pewnym czasie został nauczycielem akademickim. W 2006 roku obronił swoją pracę doktorską. Jako trener Leszek Biernacki przez wiele lat trenował kobiece drużyny w piłce ręcznej.

nie żyje trener reprezentacji Polski 3
Imgur

Wspaniała kariera Biernackiego

Pierwszym zespołem Leszka Biernackiego był Start Gdańsk. Później szkolił GKS Wybrzeże Gdańsk, z którym zdobył mistrzostwo Polski juniorów. Kolejnymi zespołami trenera były m.in.: z Bałtyk Gdynia, Spójnia Gdańsk, AZS AWFiS Gdańsk i KS Metalplast Oborniki Wielkopolskie.

Leszek Biernacki w latach 1996-2013 był trenerem juniorskich, młodzieżowych i akademickich zespołów kobiet i mężczyzn reprezentacji Polski. Ogromna rzesza jego podopiecznych zajęła wysokie miejsca na turniejach mistrzowskich. Niestety żadne z nich nie sięgnęło po medal.

W 2008 roku pod jego wodzą Polacy zajęli 5. miejsce w akademickich mistrzostwach świata. W 2009 roku mianowano Leszka Biernackiego na głównego trenera reprezentacji Polski juniorów. Zajmował to stanowisko do 2013 roku. Od 2009 do 2012 roku szkoleniowiec miał pod swoją opieką drugą reprezentację Polski seniorów. Jego ostatnim miejscem pracy był GKS Żukowo.

Zmarł w sobotę, 3 października. Od wielu lat zmagał się z ciężką chorobą. Został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi (2009), Brązową Odznaką „Za Zasługi dla Sportu” (2006), Srebrną Odznaką „Za Zasługi dla Sportu” (2018), Medalem KEN (2012) oraz Diamentową Odznaką ZPRP (2006).

nie żyje trener reprezentacji Polski 3
Imgur
Fotografie: Imgur

Może Cię zainteresować

zamknij