×

Nie żyje pułkownik Stachiewicz! Przed śmiercią wykryto u niego koronawirusa

Nie żyje pułkownik Stachiewicz! Weteran II wojny światowej, pilot legendarnego Dywizjonu 301 odszedł na wieczną wartę w wieku 102 lat. Przed śmiercią wykryto u niego koronawirusa.

Życiorys niczym scenariusz filmu

Mieczysław Stachiewicz urodził się w maju 1917 roku w Warszawie. Do Wojska Polskiego wstąpił w 1937 roku. Równolegle studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej.

We wrześniu 1939, Stachewicz brał udział w wojnie obronnej. Potem, przez Rumunię i Francję, przeprawił się do Wielkiej Brytanii. Tam też przeszedł szkolenia pilotażu. W 1942 roku dołączył do legendarnego 301. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Pomorskiej”. Uczestniczył w 33 lotach bojowych w ramach nalotów na Niemcy i Włochy.

Po wojnie Mieczysław Stachiewicz zdecydował się pozostać w Wielkiej Brytanii na stałe. Skończył studia i pracował jako architekt. Angażował się też w działalność organizacji polonijnych. Od 1981 roku był członkiem, a od 1984 roku prezesem Instytutu Piłsudskiego. W ostatnich latach przed śmiercią pełnił również funkcję honorowego prezesa.

Pułkownik Stachiewicz wielokrotnie otrzymywał polskie i brytyjskie oznaczenia wojskowe i cywilne. Między innymi: Order Orła Białego, Krzyże Kawalerski, Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyż Walecznych.

Pułkownik Stachiewicz wydał dwa tomy pamiętników: „Wspomnienia wojenne” oraz „Moje pierwsze dziewięćdziesiąt lat: wspomnienia”.

Nie żyje pułkownik Stachiewicz

Smutną informację o śmierci płk Mieczysława Stachiewicza przekazał ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. Legendarny pilot zmarł w wieku 102 lat.

Ponadto dwa tygodnie temu Instytut Piłsudskiego poinformował, że honorowy prezes zaraził się koronawirusem. Do zakażenia doszło w szpitalu, do którego Stachiewicz trafił jednak z innego powodu.

Nie wiadomo, czy to COVID-19 był bezpośrednią przyczyną śmierci bohaterskiego Polaka.

Fotografie: Twittter

Może Cię zainteresować

zamknij