×

Nie żyje Papież Beaujolais! Wcześniej przeszedł na emeryturę i zostawił „interes” następcy

Smutna wiadomość obiegła świat. W wieku 86 lat zmarł jeden z najwybitniejszych znawców wina XX wieku. Od najmłodszych lat związany z procesem produkcji wina „papież beaujolais” pozostawił po sobie niesamowitą spuściznę.

Twórca słynnego produktu

To właśnie Georges Duboeuf, sprawił, że mało znane, młode, cierpkie, czerwone wino pochodzące z Francji zdobyło światową sławę. Od tego czasu, specjalista od winogronowych trunków zyskał przydomek „papieża beaujolais”.

nie żyje papież beaujolais
Twitter

Georges Duboeuf od najmłodszych lat był zaangażowany w pracę w rodzinnej winnicy. Już w wieku sześciu lat uruchomił zgniatarkę winogron, która znacznie usprawniła proces przygotowania owoców.

Po ukończeniu osiemnastego roku życia zaczął rozprowadzać wino do lokalnych restauracji. Następnie zaczął butelkować wino o nazwie Beaujolais, dzięki czemu od tej pory mógł otrzymywać oficjalne zlecenia od klientów.

Dzień Beaujolais

W latach 50. Georges Duboeuf założył stowarzyszenie mające na celu zrzeszenie producentów wina. Został przewodniczącym grupy, a jego głównym zadaniem było nawiązywanie kontaktów z restauratorami i handlowcami w obrębie rejonu, a później w całej Francji. 

W latach 80. XX wieku zaczął promować na świecie młode, francuskie wino. Na pamiątkę tego trunku obchodzone jest święto Beaujolais Nouveau, które wypada w  trzeci czwartek listopada. To właśnie stąd pochodzi jego przezwisko – papież beaujolais.

nie żyje papież beaujolais 2
Twitter

Nie żyje papież beaujolais

Duboeuf w 1960 roku poślubił kobietę o imieniu Rolande, z którą miał dwoje dzieci: Fabienne i Francka.

W 2018 roku znawca win przeszedł na emeryturę, a prowadzeniem biznesu zajął się jego syn. Szacuje się, że rocznie jego winnice produkują 30 milionów butelek wina. W 1993 roku otworzył sklep i muzeum poświęcone produkcji wina.

Papież beaujolais zmarł w wieku 86 lat w swojej willi w Romanèche-Thorins w sobotę około godziny 18. Przyczyną śmierci był wylew.

Fotografie: Twitter.com, YouTube.com

Może Cię zainteresować