×

Nie żyje najstarszy mężczyzna na świecie. Bob Weighton miał 112 lat

Nie żyje najstarszy mężczyzna na świecie. 112-latek zmarł na nowotwór. Przeżył epidemię hiszpanki, a w czasie II wojny światowej tłumaczył dla brytyjskiego wywiadu przechwycone japońskie depesze. Do końca życia można z nim było porozmawiać o ekologii czy polityce. Niestety przez koronawirusa swoje ostatnie urodziny spędził w samotności…

Powtarzał, że hiszpanka była gorsza

Bob Weighton powtarzał brytyjskim mediom, że epidemia hiszpanki była jeszcze gorsza, niż koronawirus. A wiedział, o czym mówi. Niewielu jest na świecie takich, którzy mogliby porównać te dwie zarazy, bazując na własnych doświadczeniach.

Weighton urodził się w 1908 r. w Hull we wschodniej Anglii. Doskonale pamiętał epidemię hiszpanki w latach 1918-19. W latach 20. i 30. pracował jako inżynier morski na Tajwanie. Podczas II wojny światowej pracował w USA dla brytyjskiego wywiadu i tłumaczył przechwycone od Japończyków depesze.

Gdy skończyła się wojna, wrócił jednak do Anglii i wykładał inżynierię morską na City University w Londynie. Na emeryturę przeszedł w 1973 r.

Weighton odebrał tytuł najstarszego mężczyzny na świecie od Japończyka Chitetsu Watanabe. Nie cieszył się nim jednak zbyt długo…

Nie żyje najstarszy mężczyzna na świecie

112 urodziny Bob Weighton obchodził w lutym. Niestety, samotnie ze względu na panującą pandemię. Powtarzał, że nie boi się o siebie, ale o swoje dzieci i wnuki.

Zmarł po 3 miesiącach od objęcia zaszczytnego tytułu najstarszego mężczyzny na świecie. Weighton chorował na nowotwór.

Jak napisała rodzina po śmierci mężczyzny:

Bob był niezwykłym człowiekiem dla rodziny, wcale nie z powodu niesamowitego wieku, który osiągnął. Był dla nas wszystkich wzorem do naśladowania, żył swoimi zainteresowaniami i nawiązywał kontakty z ludźmi z całego świata. Miał wiele, wiele przyjaźni, czytał i aż do śmierci rozmawiał o polityce, teologii, ekologii i wielu innych rzeczach

Teraz najstarszym mężczyzną na świecie – choć na razie nieoficjalnie – jest 111-letni Rumun Dumitru Comanescu. A chociaż kobiet o wiek ponoć nie wypada pytać, Kane Tanaka z Japonii spokojnie może się pochwalić. Najstarsza kobieta na świecie ma ponad 117 lat.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, Facebook

Polecane

Może Cię zainteresować