×

Nie żyje Mirosław Handke. To właśnie on odpowiadał za stworzenie gimnazjów

Nie żyje Mirosław Handke. Zasłynął przede wszystkim jako minister edukacji w rządzie Jerzego Buzka, który przyczynił się do słynnej reformy oświaty. Jego postać najlepiej pamiętają 30-latkowie oraz młodsze roczniki, ponieważ to właśnie oni po ukończeniu nauki w szkołach podstawowych, kształcili się w gimnazjach.

Historyczna reforma systemu oświaty

Śmierć 75-letniego Mirosława Handke to wielka strata dla świata polskiej polityki oraz nauki. Profesor sprawował m.in. funkcję ministra edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka. Odpowiadał za reformę systemu oświaty z 1999 roku, która doprowadziła do stworzenia gimnazjów. Wcześniej, przed rozpoczęciem kariery politycznej, Handke realizował się naukowo. Przez cztery lata był rektorem AGH w Krakowie (lata 1993-1997). Mirosław Handke napisał około sto prac naukowych z czego niemal wszystkie dotyczyły dziedziny fizykochemii krzemianów i spektroskopii oscylacyjnej.

Najbardziej zasłynął jednak za sprawą słynnej reformy systemu edukacji, która doprowadziła do utworzenia gimnazjów. Wprowadzona przez niego zmiana była szeroko komentowana i budziła wiele kontrowersji. Część osób uważała, że rozdzielenie starszych uczniów z klasy 7. i 8. od młodszych kolegów to dobra decyzja. Uważali, że takie rozwiązanie pozwoli wyeliminować zbyt duże dysproporcje wiekowe. Co więcej, oddzielne placówki dla dzieci w wieku 14-16 lat umożliwiły uczniom zmianę środowiska. Mniejsza liczba uczniów w szkołach sprawiła, że mogli uczyć się w mniejszych klasach i szybciej kończyć lekcje.

Inni z kolei argumentowali, że utworzenie gimnazjów daje nastolatkom zbyt duże poczucie dorosłości i sprzyja rozwojowi patologii. Z powodu tych burzliwych debat, Mirosław Handke zapadł w pamięci wszystkich 30-latków oraz osób młodszych, które na własnej skórze odczuły skutki reformy.

Nie żyje Mirosław Handke

Mirosław Handke przyszedł na świat 19 marca 1946 roku w Lesznie. W 1969 roku ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później zaczął pracę na Akademii Górniczo-Hutniczej w charakterze młodszego asystenta. W 1974 roku obronił doktorat na AGH, a 11 lat później uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. W 1986 roku zasiadł w Komisji Nauk Ceramicznych Polskiej Akademii Nauk.

Później od 1988 do 1991 roku odpowiadał za Zakład Chemii Krzemianów AGH. Z kolei w latach 1990-1993 był prodziekanem Wydziału Inżynierii Materiałowej. W 1992 roku otrzymał od Uczelni tytuł profesora nadzwyczajnego. Rok później uzyskał tytuł profesora nauk chemicznych. W latach 1993-1997 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa.

Minister edukacji, Mirosław Handke został wyróżniony przez dwóch prezydentów RP. Od Bronisława Komorowskiego otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei Andrzej Duda podarował mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Oprócz tego, w 1999 roku Mirosław Handke otrzymał honorowe obywatelstwo Jarosławia. W latach 80. Mirosław Handke brał udział w działalności opozycyjnej. Został także przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Akademii Górniczo-Hutniczej.

Smutną wiadomość o śmierci prof. Handkego możemy przeczytać m.in. na stronie AGH.

Fotografie: Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować