×

Nie żyje Leszek Benke! Aktor ze „Spotkania z Balladą” miał 68 lat

Bardzo smutne wieści z Woli Rudlickiej w powiecie wieluńskim. Jak informują lokalne media, nie żyje Leszek Benke – lubiany aktor filmowy i teatralny, któremu ogromną sympatię widzów przyniosła rola komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej w „Spotkaniu z Balladą”.

Bohater z Kopydłowa

„Spotkanie z Balladą” pojawiło się na antenie TVP2 w latach 1972-1990 i później 1993-2006. Leszek Benke wcielał się tam w postać komendanta OSP, lubianego i poważanego mieszkańca Kopydłowa. Ale nie wszyscy wiedzieli, że aktor był jednym z twórców kultowego już programu. Co więcej, sam pochodził… z Kopydłowa.

Aktor urodził się w 1952 roku w Kopydłowie. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Potem zaczął występować na deskach łódzkich teatrów. Benke brał także udział w produkcjach telewizyjnych – m.in. zagrał główną rolę w serialu „Pan na Żuławach”.

W latach 80. Benke przejął rolę gospodarza w „Spotkaniu z Balladą”, choć przyznał, że ten format na początku nie zyskał uznania w Warszawie.

Co wy się będziecie babrać w jakieś wsie

– miała powiedzieć Nina Terentiew.

Ale szybko musiała zweryfikować swoje poglądy, ponieważ program zaskarbił sobie sympatię widzów. Ci chętnie „zapraszali” do swoich domów mieszkańców Kopydłowa, na czele z sympatycznym komendantem OSP.

O popularności widowiska kabaretowego świadczy fakt, że na przestrzeni lat w „Spotkaniu…” pojawiali się tacy aktorzy, jak: Jerzy Stuhr, Jan Nowicki, Bohdan Smoleń, Bogusław Linda, Janusz Rewiński, Tomasz Kot czy Anna Dymna.

Nie żyje Leszek Benke. „Odszedł nagle”

Leszek Benke na stałe mieszkał w Krakowie, ale kiedy tylko mógł, wracał do swojej ukochanej ziemi wieluńskiej. Tam mieszkał w leśniczówce  w Woli Rudlickiej. Chętnie angażował się w lokalne projekty kulturalne. W tym roku miał wystąpić na Dożynkach w Wieluniu. Niestety, los zdecydował inaczej…

22 lipca aktor zmarł nagle w swojej leśniczówce. Miał 68 lat.

Jeszcze kilkanaście dni temu cieszył się na nowe, kolejne występy na scenie. Odszedł nagle

– pisze na swojej stronie Radio ZW.

Nie podano, co było przyczyną śmieci aktora.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

zamknij