×

Nie żyje Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor zmarł dzisiaj nad ranem

Nie żyje Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor zmarł w niedzielę rano w Krakowie – poinformowało Radio Kraków. Wiadomość o jego śmierci potwierdziła rodzina oraz Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, które jest prowadzone przez żonę zmarłego artysty. Maestro miał 86 lat.

Nie żyje Krzysztof Penderecki

W niedzielę rano (29 marca) smutną informację podało Radio Kraków, powołując się na rodzinę zmarłego. Wybitny kompozytor zmarł nad ranem w Krakowie – mieście, z którym od lat był związany. Artysta był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie.

Od rana w mediach społecznościowych pojawiają się wzruszające wpisy, w których internauci żegnają wybitnego kompozytora.
Również Fundacja In Canto skomentowała to na Facebooku:

Kiedy to wszystko się skończy, obudzimy się w nowym świecie.

Wybitnego kompozytora na Twitterze pożegnał m.in. poseł Tomasz Siemoniak.

Nie wiadomo oficjalnie, co było bezpośrednią przyczyną śmierci światowego artysty. Prawdopodobnie długo chorował.

„Największy współczesny polski kompozytor”

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Następnie studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademii Muzycznej) w Krakowie, której rektorem został 1972 roku.

Na arenie międzynarodowej po raz pierwszy pokazał się w 1959 r. na Festiwalu Warszawska Jesień. Do nagrodzonych utworów artysty należą m.in. „Strofy” (był to pierwszy utwór grany w całej Europie), „Emanacje” i „Psalmy Dawida”.

Twórczość Krzysztofa Pendereckiego była wielokrotnie doceniana prestiżowymi nagrodami, m.in. Prix Italia: w 1967 i 1968 roku, oraz czterokrotnie Nagrodą Grammy: w 1988, 1999 (dwie) i 2017 roku. Wiele uczelni wyższych w z Europy, ale i Stanów Zjednoczonych, przyznało Pendereckiemu tytuł doctora honoris causa.

Osiem lat temu brytyjski Guardian nazwał Pendereckiego największym współczesnym polskim kompozytorem. Jego utwory muzyczne były wykorzystywane przez największych twórców filmowych, w tym: Andrzeja Wajdy („Katyń”), Davida Lyncha („Dzikość serca”), Stanleya Kubricka („Lśnienie”), czy Martina Scorsese („Wyspa tajemnic”).

Przypomnijmy: podczas specjalnej konferencji 25 marca, premier Polski Mateusz Morawiecki wprowadził ograniczenia, które dotknęły także uroczystości pogrzebowe. Zgodnie z nowymi zasadami, obecnie w pogrzebie może wziąć udział maksymalnie 5 osób (nie licząc kapłanów).

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować