×

Nie żyje Faustine Nogherotto. Gwiazda muzycznego show poddała się eutanazji

W mediach pojawiła się smuta wiadomość o uczestniczce popularnego show telewizyjnego. Nie żyje Faustine Nogherotto. 31-letnia wokalistka poddała się eutanazji.

Nie żyje Faustine Nogherotto

Faustine Nogherotto była uczestniczką szóstej edycji francuskiego Star Academy. Miała wówczas 17 lat. Nie udało jej się wygrać programu, jednak dzięki zdobytej popularności przeprowadziła się do Paryża i pobierała tam lekcje śpiewu. Niestety, trzy lata później zdiagnozowano u niej potworną chorobę.

W 2009 roku młoda wokalistka usłyszała, że cierpi na zespół chronicznego zmęczenia (ME/CFS). Wówczas na jakiś czas przerwała swoją karierę. Do telewizji powróciła w 2016 roku za sprawą N’oubliez pas les paroles! (Nie zapomnij tej melodii!), gdzie wygrała 20 000 euro.

Po wygraniu show na antenie France 2 powiedziała, że połowę zdobytej w programie kwoty przekazała dwóm stowarzyszeniom, pomagającym pacjentom cierpiącym na te same choroby, co ona.

Ostatnio stan wokalistki znacznie się pogorszył, musiała przyjmować morfinę. W końcu zaakceptowano jej prośbę o przeprowadzenie zabiegu eutanazji, nazywanego również wspomaganym samobójstwem. Po raz pierwszy wystosowała ją dwa lata temu.

Zabieg został przeprowadzony 29 stycznia br. Faustine Nogherotto miała 31 lat

Przyjaciele, Faustine, cierpiąca na tę samą chorobę co ja, ME / CFS, odeszła wczoraj. Była piękna, inteligentna i była wojowniczką, ale choroba ją powstrzymała. Musicie narobić trochę hałasu, żeby @Nagui spełniła swoje pragnienie wspierania chorych.

– podkreśliła na Twitterze jej bliska przyjaciółka.

Choroba uniemożliwiała jej normalne funkcjonowanie

Faustine Nogherotto chciała poddać się eutanazji, by zakończyć swoje cierpienie. 31-letnia wokalistka zmagała się nie tylko z zespołem chronicznego zmęczenia (ME/CFS), ale również cierpiała na zespół Sjögrena (inaczej zespół suchości). To inaczej choroba autoimmunologiczna, która prowadzi do upośledzenia m.in. gruczołów łzowych i ślinianek. Jest to schorzenie nieuleczalne.

Jak ujawniła w rozmowie z TVMag Chantal Somm, założycielka stowarzyszenia Millions Missing France, niosącemu pomoc pacjentom zmagającym się z zespołem chronicznego zmęczenia, pod koniec 31-latka niewyobrażalnie cierpiała:

Jej prośba o eutanazję była utrzymywana przez dwa lata i to pogorszenie się jej stanu w ostatnich miesiącach przesądziło o jej zaakceptowaniu.

Dodała, że leczenie pacjentów cierpiących na zespół chronicznego zmęczenia wciąż jest bardzo problematyczne. Przez długi czas m.in. nie mogą oni zostać właściwie zdiagnozowani:

Faustine najwyraźniej cierpiała z powodu trudności w zrozumieniu jej choroby. W szpitalach u osób cierpiących na ME diagnozuje się choroby psychiczne, czynnościowe zaburzenia somatyczne, a nawet jadłowstręt psychiczny. Uzyskanie właściwej opieki jest bardzo skomplikowane.

Źródła: www.fakt.pl, gwiazdy.wp.pl, viva.pl
Fotografie: Twitter, twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij