×

Nie żyje Ennio Morricone. Słynny kompozytor muzyki filmowej miał 91 lat

Nie żyje Ennio Morricone. Legendarny, włoski kompozytor i dyrygent miał 91 lat. Jego muzyka z filmów „Dawno temu w Ameryce”, „Dobry, zły i brzydki” czy „Za kilka dolarów więcej” na zawsze wpisze się w kanon najlepszych kompozycji stworzonych na potrzeby kina.

Nie żyje Ennio Morricone

Przyjaciel i prawnik kompozytora, Giorgio Assuma poinformował, że dziś o świcie w wieku 91 lat zmarł Ennio Morricone. Kompozytor przebywał w szpitalu w Rzymie od początku lipca, kiedy to w wyniku nieszczęśliwego wypadku złamał kość udową.

Włoski artysta zdobył sławę głównie jako twórca muzyki filmowej. Jego utwory można usłyszeć w przebojach takich jak: „Misja”, „Nietykalni”, „Koneser”, „Frantic” czy „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”. Stworzył muzykę do ponad 500 filmów, wśród których nie brakuje charakterystycznych melodii i motywów. Motywy przewodnie z filmów: „Dobry, zły i brzydki”, „Dawno temu w Ameryce”, „Cinema Paradiso” czy „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” jest w stanie zanucić niemal każdy.

Ennio Morricone zaczął komponować już w wieku 6 lat. Gdy skończył 12 rok życia, rozpoczął edukację w rzymskim konserwatorium muzycznym. Co ciekawe, jego nauka zakończyła się już po 6 miesiącach. Morricone studiował muzykę chóralną, kompozycję i grę na trąbce. Swoją karierę rozpoczął w nocnych klubach, gdzie grał muzykę jazzową. Niedługo później dołączył do orkiestry. W tym czasie zaczął realizować swoje pierwsze zlecenia na aranżacje i muzykę filmową.

Spaghetti westerny

Kariera Ennio Morricone nabrała tempa w 1964 roku, kiedy to skomponował muzykę do spaghetti westernu Sergio Leone pt: „Za garść dolarów”. Był to początek trwającej długi czas współpracy z reżyserem. Dzięki muzyce do kolejnych części tzw. trylogii dolarowej zdobył światową sławę.

Choć już w latach siedemdziesiątych mógł się poszczycić wspaniałymi osiągnięciami, to na Oscara musiał czekać bardzo długo. Był pięciokrotnie nominowany do nagrody Akademii Filmowej. Po raz pierwszy w 1979 roku za ścieżkę dźwiękową do „Niebiańskich dni” w reżyserii Terrence’a Malicka. Kolejna nominacja przypadła mu 8 lat później za kompozycję do „Misji”. W 1988 roku doczekał się kolejnej nominacji za muzykę do filmu Briana de Palmy pt: „Nietykalni”.

Długa droga do Oscara

Ennio Morricone był w międzyczasie wyróżniany licznymi nagrodami Grammy (za „Nietykalnych”), Złotym Globem (za „Misję”), BAFTA (za „Cinema Pradiso”). Kolejne nominacje do Oscara otrzymał w latach 1992 i 2001 za muzykę do filmów pt: „Bugsy” i „Malena”, jednak pierwszą statuetkę Oscara Ennio Morricone otrzymał dopiero w 2007 roku jako tzw. nagrodę honorową.

Następnego Oscara odebrał w 2016 roku za ścieżkę dźwiękową do westernu „Nienawistna ósemka”. W jednym z wywiadów reżyser filmu, Quentin Tarantino zdradził, że początkowo planowano, aby Morricone skomponował tylko motyw przewodni do filmu.

Ennio jest moim ulubionym kompozytorem, nie tylko jeśli chodzi o twórców muzyki filmowej, ale kompozytorów w ogóle. Kiedy zapytałem go, czy nie zechciałby napisać dla mnie muzyki, niestety był akurat zajęty. Dlatego miał na początku napisać tylko temat przewodni. Ale tak go ten projekt pochłonął, że napisał całą ścieżkę dźwiękową.

Fotografie: Twitter, YouTube

Może Cię zainteresować