×

Nie żyje Dana Zatopkova, złota i srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w rzucie oszczepem. To ogromna strata dla świata sportu. Jej rekordowo dalekie rzuty na zawsze pozostaną w pamięci fanów lekkoatletyki.

Nie żyje Dana Zatopkova

Dana Zatopkova zmarła w szpitalu w Pradze w wieku 97 lat. Lekkoatletka była dwukrotną mistrzynią Europy (1954, 1958). W 1952 roku zdobyła złoty medal podczas igrzysk olimpijskich w Helsinkach. Zatopkova rzuciła wówczas oszczepem na odległość 50,47 m.

Podczas tej samej imprezy sportowej, jej mąż, słynny biegacz Emil Zatopek również stanął na najwyższym stopniu podium. Zdjęcie, na którym Zatopkova obejmuje Emila zaraz po jego niespodziewanym zwycięstwie w maratonie było znane na całym świecie.

Później, w wywiadach niejednokrotnie pytano ją o tą wyjątkową chwilę. Zatopkova tłumaczyła:

To był piękny pocałunek, a Emil sobie na niego zasłużył.

Osiem lat później podczas olimpiady w Rzymie zajęła drugie miejsce. W 1958 roku uzyskała wynik 55,73 m, ustanawiając tym samym rekord świata.

Życiorys Dany Zatopkovej

Zatopkova urodziła się 19 września 1922 roku w miejscowości Karwina w regionie morawsko-śląskim. Co ciekawe, tego samego dnia urodził się jej przyszły mąż. Bez wątpienia byli sobie przeznaczeni. Zatopkovie uchodzili w Czechosłowacji za bardzo popularne małżeństwo, a fani ich uwielbiali.

Para nigdy nie doczekała się dzieci. Po zakończeniu kariery, Dana Zatopkova została trenerką. A jej mąż, pomimo ogromnych sukcesów sportowych, po odejściu ze świata lekkoatletyki, podjął pracę śmieciarza. Później przeniósł się do administracji.

Zasługą ich małżeństwa był ślub innej, lekkoatletycznej pary. Emil Zatopek miał prosić prezydenta Czechosłowacji Antonina Zaptockiego o wsparcie w uzyskaniu zgody na małżeństwo dyskobolki Olgi Fikotovej i młociarza Harolda Connolly’ego. Podczas ceremonii zaślubin, Zatopkowie byli obecni w charakterze świadków.

Fotografie: Twitter