×

Nie żyje jeden z najwybitniejszych artystów. Na jego dziełach wychowało się wielu Polaków

W wieku 78 lat odszedł jeden najsłynniejszych rysowników polskiego komiksu. Wiadomość o jego śmierci rozeszła się w sieci za sprawą komunikatu wydawnictwa Nowa Fantastyka. Informację potwierdziło Stowarzyszenie Komiksowe.

Nie żyje Bogusław Polch

Bogusław Polch uchodził w czasach PRL za jednego z najbardziej znanych rysowników polskiego komiksu. Wśród jego dzieł można wymienić Kapitana Żbika, Wiedźmina i Funky Kovala. Artysta przyszedł na świat w Brześciu nad Bugiem w 1941 roku.

Początkiem jego przygody ze sztuką było liceum plastyczne. W wieku siedemnastu lat zadebiutował w czasopiśmie harcerskim „Korespondent Wszędobylski”, komiksami „Wyprawa via kosmos” i „Słoneczny rejs Przygody”. W 1970 roku narysował swój pierwszy komiks wchodzący w skład siedmiotomowego cyklu „Kapitan Żbik”, od którego rozpoczęła się jego kariera.

Wybitny talent

Prawdziwą sławę przyniosła mu seria science-fiction, którą narysował dla zachodnioniemieckiego wydawcy. Komiksy pod tytułami: „Bogowie z gwiazd” i „Ekspedycja” były oparte na prozie Ericha von Daenikena. Dzieła wydano w 1982 roku.

Zostały opublikowane aż w 13 wersjach językowych: polskiej, niemieckiej, francuskiej, angielskiej, hiszpańskiej, greckiej, norweskiej, szwedzkiej, fińskiej, duńskiej, holenderskiej, czeskiej i słowackiej. Ich łączny nakład przekroczył milion egzemplarzy.

Pierwszy polski komiks „+18”

Polch zasłynął jako pierwszy polski autor komiksu dla dorosłych. „Funky Koval” został wydany w 1982 roku. Początkowo drukowano go w czasopiśmie „Fantastyka”. Jego komiksy cechowały się wartką akcją i subtelnymi aluzjami do ówczesnej rzeczywistości.

W swoim dorobku posiada słynne sześć albumów zatytułowanych „Wiedźmin”, stworzonych w latach 1993-95 na podstawie twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Jest także autorem komiksów „Rycerze fair play” o tematyce sportowej, „Skarb z Fortu Gerharda. Tajemnice stryja Bonawentury” i „KRON”.

Bogusław Polch pracował również jako redaktor naczelny magazynu „KRON”. Komiks uchodził za bardzo kontrowersyjny, ponieważ autor reklamował w nim alkohol. Polch był odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Ceremonia pogrzebowa Bogusława Polcha odbędzie się 9 stycznia o godz. 14.00 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych. Po uroczystości ciało zmarłego zostanie złożone w grobie rodzinnym rysownika na Cmentarzu Bródnowskim

Źródła: www.o2.pl, tvn24.pl
Fotografie: Twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować