×

Nie żyje Andrzej Szczytko. Widzowie znali go z „M jak Miłość” i „Na Wspólnej”

Nie żyje Andrzej Szczytko – reżyser i aktor, znany m.in. z ról w popularnych serialach tj. „M jak Miłość” i „Na Wspólnej”. Artysta zmarł w wieku 65 lat. Jego bliscy i przyjaciele są pogrążeni w żałobie.

Zagrał w ponad 50 filmach

Jego twarz większości widzów może się kojarzyć z popularnymi serialami, ale Andrzej Szczytko to reżyser i aktor o dużym, imponującym dorobku.

Szczytko urodził się 9 października 1955 w Augustowie. Przez wiele lat był związany z Łodzią, gdzie ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej (uczył się także w Goodman School of Drama na DePaul University w Chicago), a potem współpracował z Teatrem Nowym. W jego reżyserskim dorobku znalazł się m.in. wielokrotnie nagradzany spektakl „Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego.

Jak informuje dzienniklodzki.pl, Szczytko był także dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Teatralnej w Nowym Jorku, redaktorem naczelnym Teatru Polskiego w Poznaniu i reżyserem w Teatrze Dramatycznym w Charkowie. Wystąpił w ponad stu rolach teatralnych na deskach m.in. Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze (1977-78), Teatru im. Węgierki w Białymstoku (1978-1980), Teatru Współczesnego w Szczecinie (1980), Teatru Muzycznego w Poznaniu (2007-2008) oraz Teatru Nowego w Łodzi (2009-2012).

W swoim aktorskim dorobku Szczytko ma ponad 50 produkcji filmowych oraz telewizyjnych. W tym m.in. „Pogranicze w ogniu”, „Ogniem i mieczem”, „Poznań’56”. Aktor zagrał również w wielu serialach, które cieszyły się dużą sympatią widzów. Do najbardziej znanych tytułów należą: „Prawo Agaty”, „Stulecie Winnych”, „M jak miłość”, „Na dobre i na złe” i „Na Wspólnej”.

Nie żyje Andrzej Szczytko

Jak przypomina tvpinfo.pl, w 2016 roku Andrzej Szczytko otrzymał z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych PO ITI za popularyzację polskiego teatru na świecie.

Został także odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

O śmierci artysty poinformował jego syn. Andrzej Szczytko zmarł w piątek 11 czerwca w Poznaniu. Miał 65 lat.

Aktora pożegnali jego przyjaciele i znajomi ze sceny.

Odszedł Andrzej Szczytko. Aktor, reżyser. Bardzo smutno. Śpij w spokoju Andrzeju

– napisał Wiktor Zborowski.

Andrzej Szczytko – przyjaciel, który odszedł na drugą stronę. Aktor pełen pasji. Bez zawiści w duszy. Uśmiechnięty, życzliwy. Kląć też potrafił jeśli miał powód. Robił to z wdziękiem… Andrzeju, twój uśmiech zostaje z nami

– czytamy w poście Marzanny Graff na Facebooku.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij