×

Nie żyje 21 uczestników górskiego ultramaratonu. Liczba ofiar może wzrosnąć

Nie żyje 21 uczestników górskiego ultramaratonu. Niespodziewane załamanie pogody sprawiło, że uczestnicy liczącego 100 kilometrów maratonu znaleźli się w dramatycznym położeniu. Przez całą noc trwała zakrojona na wielką skalę akcja poszukiwawcza. Niestety nie odnaleziono wszystkich osób.

Ekstremalne warunki

Górski ultramaraton w północno zachodnich Chinach zakończył się w wyjątkowo nieszczęśliwy sposób. Już teraz wiadomo, że 21 spośród ponad 170 biegaczy poniosło śmierć. Zawodnicy brali udział w biegu przez bardzo wymagającą górską trasę, przebiegającą przez malowniczy rezerwat przyrody w pobliżu miasta Baiyin w prowincji Gansu.

Niespodziewanie po około 30 kilometrach biegu, warunki pogodowe drastycznie się pogorszyły. Większość uczestników nie była przygotowana na załamanie pogody, ponieważ ubrała lekkie stroje. Nagłe obniżenie temperatury, grad, marznący deszcz i silny wiatrem dały się wszystkim we znaki. Bardzo łatwo było stracić orientację w terenie. Bieg musiał zostać natychmiastowo przerwany.

Jak poinformowała agencja Xinhua, niemal od razu zaczęła się akcja ratunkowa. Wzięło w niej udział ponad 1,2 tysiąca ludzi. Wykorzystano specjalistyczny sprzęt, m.in. drony z kamerami termowizyjnymi.

nie żyje 21 uczestników górskiego ultramaratonu 2
Twitter
nie żyje 21 uczestników górskiego maratonu 5
Twitter

Nie żyje 21 uczestników górskiego ultramaratonu

Ratownicy odnaleźli 21 ciał. Akcja przebiegała w bardzo trudnych warunkach terenowych. Pogoda również nie sprzyjała poszukiwaniu uczestników zawodów. Na domiar złego w pobliżu zeszła lawina błotna, która utrudniała dotarcie do poszkodowanych.

Osiem osób trafiło do szpitala. Jak przekazali mediom ratownicy, odnalezieni skarżyli się na „dyskomfort fizyczny i nagły spadek temperatury”. Wciąż trwają poszukiwania jednej z zaginionych osób. Lokalne władze powołały już specjalną komisję. Jej zadaniem będzie przeprowadzenie śledztwa w sprawie incydentu.

nie żyje 21 uczestników górskiego ultramaratonu 3
Twitter

Odpowiedni ubiór

Pogoda w górach potrafi zmienić się w zaledwie kilka minut. Wybierając się w rejony górskie zawsze należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Solidne obuwie i ciepłe ubranie to podstawowe elementy, bez których absolutnie nie należy wchodzić na szlak.

Nawet latem pogoda w górach bardzo szybko może ulec zmianie, a ciepła odzież jest wówczas w stanie uratować organizm od wyziębienia. Z kolei buty zabezpieczające stawy skokowe mogą zapobiec wielu nieprzyjemnym kontuzjom. Pomimo częstego przypominania tych na pozór oczywistych informacji, nadal nie brakuje osób, które wybierają się w Tatry w butach na obcasie czy spódniczkach mini.

Takie bezmyślne zachowanie prowadzi do wielu groźnych sytuacji. Paraliżuje ruch na szlaku oraz naraża na potencjalne niebezpieczeństwo ratowników górskich.

nie żyje 21 uczestników górskiego ultramaratonu 4
Twitter

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij