Nie przepłacaj za prąd. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku

    Czas na złożenie wniosków dotyczących zwiększenia limitu zużycia energii kończy się z ostatnim ostatni marca. Gospodarstwa, które przekroczą ustalony limit, mogą spodziewać się znacznego wzrostu cen za energię elektryczną.

    To ostatni dzień, by oszczędzić na prądzie. Należy złożyć ten wniosek
    To ostatni dzień, by oszczędzić na prądzie. Należy złożyć ten wniosek
    Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Proxima Studio

    31.03.2024 | aktual.: 19.04.2024 12:18

    Zalogowani mogą więcej

    Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

    Aktualnie obowiązujące uregulowania przewidują, że gospodarstwa domowe, zużywające nie więcej niż 1500 kilowatogodzin rocznie, mają dostęp do niższych stawek za energię.

    Kontynuacja artykułu poniżej materiału wideo.

    Na koncie ma 9,5 mln zł. Jak do tego doszedł? "Byłem młodym pelikanem" Marcin Iwuć w Biznes Klasie

    Jednak w niektórych przypadkach istnieje możliwość podniesienia tego limitu. Możliwość taka pojawia się m.in. w sytuacji, gdy w gospodarstwie mieszka osoba z niepełnosprawnością lub jeśli rodzina posiada Kartę Dużej Rodziny.

    Dla kogo są wnioski o wyższy limit?

    Wzrost limitów został już zainicjowany przez niektórych w 2023 r. i te zgłoszenia nadal obowiązują. Jeżeli jednak w roku 2024 pojawiła się osoba z niepełnosprawnością w rodzinie, lub rozmiar gospodarstwa domowego zwiększył się do rozmiarów uprawniających do uzyskania Karty Dużej Rodziny (co najmniej trójka dzieci pod opieką), istnieje możliwość wystąpienia o zwiększenie limitu zużycia prądu.

    Zgłoszenie w tej kwestii należy dostarczyć najpóźniej do 31 marca. Na szczęście prawodawca umożliwił przesłanie wniosku elektronicznie – za pomocą profilu ePUAP, który umożliwia składanie wniosków bez konieczności opuszczania domu. Istnieje także opcja złożenia wniosku bezpośrednio u dostawcy energii. Polacy mogą cieszyć się zamrożeniem cen energii do końca czerwca dzięki tarczy ochronnej.

    Nowe zasady rozliczania cen prądu

    Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, że po okresie świątecznym przedstawi pakiet ustaw mających na celu regulację cen energii elektrycznej na drugą połowę roku.

    Jak przekonywała minister Paulina Hennig-Kloska na antenie Polsatu -  założeniem jest, że ceny zostaną ustalone na poziomie akceptowalnym dla większości. Dla osób potrzebujących wsparcia przewidziano natomiast bon energetyczny.

    Niektóre szczegóły tego pakietu już teraz są znane. Resort zadeklarował utrzymanie maksymalnej ceny prądu na poziomie 412 zł za MWh netto w ramach określonego limitu zużycia. Limit ten obecnie to 1,5 MWh rocznie dla ogółu gospodarstw domowych, dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami to 1,8 MWh, dla rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny oraz rolników – 2 MWh.

    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.