×

Utknęła za wolno jadącym pojazdem. Gdy zobaczyła kartkę na jego szybie, przestała się złościć

Bycie kochającą żoną, gospodynią domową i idealną mamą jednocześnie nie jest łatwym zadaniem. Dodajmy do tego, że mowa o osobie, która ma na głowie gromadkę dzieci, a co za tym idzie, spokój i cisza to coś, czego doświadcza wyjątkowo rzadko. Hailey to kobieta, która doskonale wie, o czym mowa. Dla niej każdy kolejny dzień jest pełen wyzwań i stresu. I choć nie inaczej było tym razem, jeden szczegół sprawił, że zareagowała zupełnie odmiennie niż robiła to dotychczas. Zmieniła też sposób patrzenia na otaczający ją świat.

„Ten samochód jechał bardzo wolno”

Ten dzień zaczął się wyjątkowo źle. Kiedy Hailey była w drodze do pracy, natknęła się na jadący przed nią znacznie poniżej dozwolonej prędkości samochód. Kobieta robiła wszystko, aby nie dać wyprowadzić się z równowagi, choć wiedziała, że jest już spóźniona i mogą spotkać ją z tego powodu przykre konsekwencje. Dopiero kiedy oboje zatrzymali się na czerwonym świetle, Hailey zauważyła notatkę, która widniała na tylnej szybie poprzedzającego ją pojazdu. Po przeczytaniu zamieszczonej na niej słów stwierdziła, że musi podzielić się tym na swoim blogu pt. „Thoughts, Dots and Tots”. Ten moment na zawsze zmienił jej sposób patrzenia na świat, a przede wszystkim otaczających ją ludzi.

Wpis kobiety

W drodze do pracy nagle znalazłam się za tym samochodem. Na przyklejonej do jego tylnej szyby kartce widniał napis: „Uczę się prowadzić samochód z manualną skrzynią biegów. Przepraszam za moje tempo jazdy”. Widząc tę informację, byłam bardzo cierpliwa. Szczerze mówiąc, ten ktoś radził sobie całkiem dobrze zważywszy na fakt, że dopiero co uczył się jeździć.

Potem zadałam sobie bardzo trudne pytanie: czy byłabym tak samo cierpliwa, gdyby nie kartka, która była zamieszczona na jego tylnej szybie? Teraz mogę zdecydowanie odpowiedzieć, że nie.

Z tego, mnie wtedy spotkało, wyciągnęłam bardzo istotną lekcję. Nie wiemy, przez co przechodzi druga osoba. Ludzie nie noszą etykiet, które opisywałyby to, z czym w danym momencie się zmagają. Nie wiesz, czy ktoś jest w trakcie rozwodu, zgubił dziecko, jest po prostu przygnębiony, czy może chwilę wcześniej lekarz zdiagnozował u niego raka, a jego słowa raz na zawsze zmieniły podejście do życia drugiej osoby.

Gdybyśmy mogli wizualnie określić, przez co przechodzą ludzie, którzy na co dzień nas otaczają, z pewnością bylibyśmy dla nich milsi. Tak dobrze jednak nie ma. Choć nie widzimy tego wszystkiego i nie wiemy, dlaczego ktoś się zachowuje tak, a nie inaczej, powinniśmy być uprzejmi dla wszystkich. Bez względu na to, czy faktycznie na to zasługują czy nie.

Dajmy każdemu doświadczyć odrobiny cierpliwości, życzliwości i miłości.

Mogła zareagować zupełnie inaczej

Odręcznie napisana notatka w oknie samochodu, który jechał tuż przed Hailey, wyraźnie dała kobiecie do myślenia i wpłynęła na jej reakcję. Równie dobrze mogła wysiąść z auta, podczas gdy oboje stali na czerwonym świetle i wykrzyczeć w kierunku drugiej osoby kilka nieprzyjemnych epitetów. Tak jednak nie zrobiła. Zamiast tego wzięła jednak głęboki oddech i jechała dalej jak gdyby nigdy nic.

Gdyby wszyscy podchodzili do życia w ten sposób, świat byłby piękniejszy

Nie ulega wątpliwości, że gdyby wszyscy podchodzili do tego typu sytuacji w taki sposób, jak zrobiła to Hailey, świat byłby piękniejszy. Ile razy byliśmy zirytowani faktem, że autobus nam się spóźnia, ktoś jest wobec nas niemiły lub najzwyczajniej w świecie wyprowadził nas z równowagi? W takich sytuacjach należy zadać sobie pytanie, czy złość cokolwiek tutaj zmieni? Dlaczego zamiast tego nie traktować innych ze współczuciem i uprzejmością? Dlaczego nie traktować innych w taki sposób, w jaki sami chcielibyśmy być traktowani, a nie na odwrót?

Nie zapominaj, że to właśnie złość jest jedną z największych oznak słabości i nikomu nie przynosi korzyści. Nawet Tobie. Czemu więc nie podejść do drugiej osoby ze współczuciem i życzliwością? Warto wyciągnąć z tego wnioski.

Polecane

Może Cię zainteresować