Nie każdy o tym wiem. Tych napoi nie pij przed snem

  Polacy często piją je przed snem. Właśnie dlatego budzą się w nocy i wstają zmęczeni
  Polacy często piją je przed snem. Właśnie dlatego budzą się w nocy i wstają zmęczeni
  Źródło zdjęć: © Getty images | tommaso79

  31.03.2024 10:58

  Zalogowani mogą więcej

  Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  Jakie napoje spożywać wieczorem, aby zapewnić sobie zdrowy sen? Doskonałym rozwiązaniem okazuje się być woda, która dzięki nawodnieniu organizmu przez długie godziny snu, pomaga w uniknięciu dehydratacji oraz wspiera proces detoksykacji. Do rekomendowanych opcji zalicza się również kefir (w ograniczonych ilościach), sok z wiśni (preferowany domowy), wodę z dodatkiem cytryny i imbiru oraz napary ziołowe działające kojąco na organizm.

  Przyczyną, przez którą nierzadko budzimy się w nocy, jest potrzeba skorzystania z łazienki, co może wynikać z wieczornego spożywania niektórych napojów. Niektóre z nich mogą mieć szczególnie negatywny wpływ na jakość naszego odpoczynku. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na to, co pijemy przed pójściem do łóżka, by unikać niechcianego wybudzania się.

  Artykuł kontynuowany jest po materiale wideo

  Jakich napojów unikać przed snem?

  Napoje o działaniu moczopędnym, to coś, czego należy unikać przed snem, by zredukować ryzyko nocnych wycieczek do toalety. Spożycie napojów słodzonych nocą również jest niewskazane, gdyż może negatywnie odbijać się na jakości odpoczynku. To samo dotyczy alkoholu, który nie tylko prowokuje częstsze wizyty w łazience, ale również obniża jakość snu.

  Kawa jest innym płynem, którego lepiej unikać wieczorem. Jej moczopędne właściwości, a przede wszystkim zawartość kofeiny, mogą utrudniać zasypianie. Działanie kofeiny może być wyczuwalne jeszcze długo po jej spożyciu, dlatego osobom na nią wrażliwym zaleca się pić kawę wyłącznie do południa.

  Mimo że to herbata często jest wybierana jako napój przed snem, również powinniśmy spożywać ją z umiarem przed nocnym odpoczynkiem, jeżeli pragniemy cieszyć się niczym niezakłóconym snem. Herbata, a zwłaszcza jej czarna odmiana, potrafi znacząco zwiększać potrzebę korzystania z toalety. Czarna herbata, yerba mate, cola i kakao to przykłady napojów, które mogą działać stymulująco na organizm i utrudniać zasypianie.

  Zastanawiając się nad wyborem napoju wieczorem, aby zapewnić sobie spokojny sen, należy ponownie wskazać na wodę jako najlepszą opcję. Nawodnienie organizmu przed snem chroni przed dehydratacją i wspomaga proces detoksykacji. Pozostałe zalecane płyny to między innymi kefir (lecz ograniczone ilości), sok wiśniowy (najlepiej przygotowany w domu), wodę z dodatkiem cytryny oraz imbiru oraz kojące napary ziołowe. Sen ma istotny wpływ na nasze zdrowie, a także samopoczucie, dlatego warto dbać o to, aby był jak najwyższej jakości.

  Źródło artykułu:Pysznosci.pl
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także