×

Nie będzie meczu Polska – Rosja. Prezes PZPN wydał oświadczenie

Nie będzie meczu Polska – Rosja. Cezary Kulesza poinformował na Twitterze, że „koniec ze słowami, czas na czyny”. Z wpisu dowiadujemy się, że prezes PZPN nie zamierza rozegrać barażowego meczu z Rosją o udział w mistrzostwach świata.

Mecz Polska – Rosja w drodze do MS w piłce nożnej

Przed Polską reprezentacją decydujące rozgrywki w drodze na udział w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze. Na 24 marca planowany jest półfinałowy mecz barażowy Polska – Rosja, który z założenia miał odbyć się w Moskwie. Wydarzenie stanęło pod ogromnym znakiem zapytania, kiedy Rosja dopuściła się agresji militarnej na Ukrainie.

Mecz Polska – Rosja pod znakiem zapytania

W związku z militarną agresją Rosji na Ukrainę PZPN już w czwartek zapowiedział, że nie bierze pod uwagę wyjazdu do Rosji w ramach meczu barażowego. W związku z powyższy, polska federacja piłki nożnej wraz z federacjami Czech i Szwecji (obie drużyny mierzą się ze sobą w drugim półfinale barażowym) wystosowały specjalne oświadczenie do FIFA.

Federacje piłkarskie Polski, Szwecji oraz Czech kategorycznie potępiają agresję Rosji na Ukrainę. W związku z obecną sytuacją Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN), Svenska Fotbollförbundet (SvFF) oraz Fotbalová asociace České republiky (FAČR) wyrażają zdecydowane stanowisko, że zaplanowane na 24 i 29 marca br. mecze barażowe do mistrzostw świata w Katarze nie powinny odbyć się na terenie Federacji Rosyjskiej

– czytamy w oświadczeniu.

W czwartek wieczorem FIFA oświadczyła, że potępia atak Rosji na Ukrainę i będzie monitorować sytuację w związku z meczami barażowymi. W piątek z kolei UEFA zdecydowała o przeniesieniu rozgrywek na neutralny grunt. Decyzja tyczyła się jednak rosyjskich i ukraińskich drużyn narodowych oraz klubów, a nie baraży w eliminacjach mundialu. Przypomnijmy, że te odbywają się pod egidą FIFA, która wciąż przygląda się całej sytuacji i wstrzymuje się od zabrania głosu.

Wciąż czekamy na stanowisko FIFA, która na razie nie podjęła decyzji, co nas niepokoi. Sytuacja jest bardzo poważna. Widzimy, co się dzieje za naszą wschodnią granicą i jesteśmy tym przygnębieni

– rzecznik prasowy PZPN i team menedżer reprezentacji Jakub Kwiatkowski.

Robert Lewandowski: czas solidarności z ofiarami

Po zawirowaniach w sprawie meczu oświadczenie wydał Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski wyraził solidarność z Ukrainą i zapowiedział, że „wypracuje wspólne stanowisko z kolegami z drużyny” w sprawie meczu z Rosją.

Nie będzie meczu Polska – Rosja. „Koniec ze słowami, czas na czyny!”

Decyzja PZPN zapadła. Meczu z Rosją nie będzie, o czym poinformował w mediach społecznościowych prezes PZPN Cezary Kulesza.

Koniec ze słowami, czas na czyny! W związku z eskalacją agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, reprezentacja Polski nie zamierza rozegrać barażowego meczu z rep. Rosji. To jedyna słuszna decyzja. Prowadzimy rozmowy z federacjami Szwecji i Czech, aby przedstawić FIFA wspólne stanowisko

Na reakcję najważniejszych, polskich zawodników nie trzeba było długo czekać. Głos zabrał m.in. Kamil Glik, obrońca reprezentacji Polski.

W mediach społecznościowych szybko pojawiła się również reakcja Roberta Lewandowskiego, który wyraźnie popiera stanowisko prezesa.

W komentarzach również można znaleźć mnóstwo słów poparcia od polskich fanów. To wydaje się być jedyna słuszna decyzja!

Źródła: twitter.com, eurosport.tvn24.pl
Fotografie:

Może Cię zainteresować