×

Nowe fakty w sprawie zabójstwa 49 osób. Przyjrzyjcie się nazwisku na broni napastnika

O horrorze w Nowej Zelandii, który rozegrał się w piątek w mieście Christchurch, mówi dzisiaj cały świat. Przypomnijmy, że uzbrojony mężczyzna wszedł do meczetów i zaczęli strzelać do przypadkowych ludzi z karabinów maszynowych. Do pierwszego ataku doszło ok. godziny 14:45 tamtejszego czasu (godz. 2:45 w nocy w Polsce) w meczecie Masdżid Al-Nur, a do drugiego przed godziną 16:00 (godz. 4 nad ranem w Polsce) w świątyni Masdżid Linwood.

Na chwilę obecną mówi się o co najmniej 49 zabitych i 48 rannych. Więcej na ten temat tutaj. Sieć wciąż obiegają zdjęcia i nagrania z makabrycznego ataku. Jak się okazuje, nie brakuje w nich także polskiego wątku.

Zdjęcie magazynku, które zasługuje na uwagę

Filmiki z tego ataku zostały szybko usunięte przez portale społecznościowe, ale mimo to nadal krążą w sieci. Na jednym ze zdjęć, widzimy magazynek użyty w czasie ataku, a na nim napisy typu „remove kebab”, imię Zygmunta Luksemburskiego (1368-1437), czy chociażby liczbę „14”, która należy do symboliki neonazistowskiej. Na szczególną uwagę zasługuje jednak zapisek nazwiska polskiej postaci historycznej: Feliks Kazimierz Potocki.

Materiały prasowe

Materiały prasowe

Kim był Feliks Kazimierz Potocki?

Kiedy ta informacja ujrzała światło dzienne, wielu ludzi zaczęło zadawać sobie pytanie, kim był Feliks Kazimierz Potocki i dlaczego jego nazwisko widnieje na magazynku zamachowcy? Okazuje się, że Feliks Kazimierz Potocki, który żył w latach 1630-1702, był hetmanem wielkim koronnym i kasztelanem krakowskim. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że uczestniczył we wszystkich ważnych kampaniach począwszy od Potopu Szwedzkiego. Sławę przyniosły mu natomiast boje z Turcją – walczył w bitwie pod Parkanami i pod Wiedniem. Data tej drugiej także znajdowała się na magazynku.

Zamachowcy zabili 49 niewinnych osób. Relacja świadka, który cudem przeżył, przeraża

Dlaczego więc nazwisko Potockiego znalazła się na magazynku mordercy?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w manifeście napastnika pt. „Wielka Wymiana: W drodze do nowego społeczeństwa”, gdzie przedstawił swoje poglądy oraz inspirujące go wydarzenia, a także postacie. Wśród nich było m.in. nazwisko Andersa Breivika, który dopuścił się rzezi na uczestnikach obozu młodzieżówki norweskiej Partii Pracy – zginęło wtedy 69 osób. W manifeście wspomina także właśnie o wspomnianej wcześniej bitwie pod Wiedniem i jej głównych bohaterach.

Nie wiadomo, czy zamachowcy nie planują kolejnych ataków. Władze policyjne zaapelowały do obywateli Nowej Zelandii, by unikali zbliżania się do miejsc kultu muzułmańskiego w całym kraju.

Po straszliwej zbrodni Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern ogłosił najwyższy poziom zagrożenia bezpieczeństwa.

Może Cię zainteresować